Zelenskıy: İşgalci Rusya yüzünden savaşın başından bu yana 12 milyon Ukraynalı yerinden edildi

Güncel
qha muhabir
03 Haziran 2022, 03:21
qha muhabir
03 Haziran 2022, 03:21

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, video konferansla bağlandığı Lüksemburg Parlamentosu’na seslenerek, işgalci Rusya’nın savaşı başlattığı ilk günden bu yana 12 milyon Ukraynalının yerinden edildiğini kaydetti. Zelenskıy, savaşın devam etmesi halinde Avrupa’ya sıçrayacağını ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Lüksemburg Parlamentosu’na video konferansla bağlanarak, Ukrayna-Rusya savaşı hakkındaki son gelişmeleri dile getirdi. İşgalci Rus birliklerinin 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik saldırı başlatmasından bu yana 3 bin 620 yerleşim yerine girdiğini, bin 17 bölgenin kurtarıldığını duyurdu.  

VOLODIMIR ZELENSKIY: TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 20’Sİ İŞGALCİLERİN KONTROLÜ ALTINDA

Zelenskıy, “Bugün itibarıyla topraklarımızın yüzde 20’si işgalcilerin kontrolü altında. Bu da yaklaşık 125 bin kilometrekareye karşılık gelmektedir” açıklaması yaptı. Ukrayna’da 300 bin kilometrekarelik alanın mayınlar ve patlamamış bombalarla dolu olduğunu vurgulayan Zelenskıy, 12 milyon Ukraynalının ülke içinde yerinden edildiğini, çoğu kadın ve çocuk 5 milyondan fazla kişinin ülke dışına çıktığını kaydetti.

Rusya’nın üstün gelmesi halinde Avrupa’daki herkes için karanlık zamanların başlayacağını belirten Zelenskıy, “Eğer bu savaşı biz kazanırsak Avrupalılar özgürlüklerini yaşamaya devam edebilecek” dedi. Savaşın başından bu yana on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Zelenskıy, savaşı bitirmek için tüm dünyanın desteğini istediklerini belirtti.

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta sivilleri hedef alıyor. Binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya, saldırgan politikasına devam ediyor. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller, güvenli yerlere tahliye edilerek evlerinden, yurtlarından ediliyor.