Zelenskıy, işgalci Rus ordusuna katılacak paralı askerlere seslendi: Uzun ömür, teklif edilen paradan daha iyidir

Güncel
qha muhabir
18 Mart 2022, 10:57
qha muhabir
18 Mart 2022, 10:57

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Telegram isimli uygulamadan video mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rusya’nın başlattığı savaş için Orta Doğu’dan gelecek paralı askerlere seslenerek, “Bu hayatınızın en kötü kararı olacak. Uzun ömür, kısaca teklif edilen paradan daha iyidir” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenskiy), Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ve saldırılarıyla ilgili Orta Doğu’dan paralı asker göndermesine ilişkin video mesaj yayımladı. Rus ordusunun toplamaya çalıştığı paralı askerlere seslenen Zelenskıy, “Şimdi herkesi, Ukrayna topraklarında işgalcilere katılmaya çalışacak herkesi uyarıyorum. Bu hayatının en kötü kararı olacak. Uzun ömür, kısaca teklif edilen paradan daha iyidir” çağrısı yaptı.

ZELENSKIY: BİZ SAVAŞI İSTEMEDİİK, SADECE BARIŞ İSTİYORUZ

Aynı zamanda Rus annelere de seslenen Zelenskıy, “Oğlunun Ukrayna’ya karşı savaşa gönderildiğini bilen her anne, oğlunun nerede olduğunu kontrol etmelidir” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus ailelerine binlerce Rus askerinin esir düştüğünü 13 binden fazlasının da öldüğünü belirterek, “Biz savaşı istemedik. Biz sadece barış istiyoruz” dedi.

ZELENSKIY: ALMANLARIN ÇOĞUNLUĞUNUN ESKİ POLİTİKAYI REVİZE ETTİĞİNİ GÖREBİLİYORUM

Dün Almanya Parlamentosuna katılan Zelenskıy, Almanya için, on yıllar boyunca ekonomi ve enerji gibi konuların daha öncelikli olduğunu, ancak şimdi görüşlerin değişmeye başladığını savundu. Zelenskıy, “Almanların görüşlerinin değiştiğini görüyoruz ve bu çok önemli. Almanya’nın yeni bir yol aradığını görüyoruz. Almanların çoğunluğunun, eski politikanın revize edilmesinde ne kadar samimi olduğunu görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, küresel barışın güçlendirilmesi için dünyaya sesini duyuracağını bu sebeple diğer ülkelerin parlamentolarına da katılacağını belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, diğer ülkelerinin liderlerinin Ukrayna’yı artık daha iyi anladıklarını belirterek, destek olan herkese teşekkür etti.