Zelenskiy: "İnsanları yok edebilirsiniz fakat tüm halkın iradesini asla"

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:32
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:32

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkan Volodımır Zelenskiy, Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla açıklama yayımladı.

Facebook üzerinden açıklama yapan Zelenskiy, “Bugün bize insanları yok edebileceğiniz, fakat tüm halkın iradesinin hiçbir zaman yok edilemeyeceğini hatırlatıyor. Şu an onlar tıpkı işgal edilen Kırım’da Ukrayna’ya sadık insanların da olduğu gibi yine Rus baskılarının kurbanları oldu. Bizim desteğimiz, bizim çabalarımız, düşüncelerimiz her gün onlarla birlikte. Kırım Tatarlarının anavatanlarını işgalden kurtaracağımıza inanıyorum. Kırım’ın işgalden kurtarılmasına giden yol ne kadar uzun olsa da onu Kırımlılarla birlikte yürüyeceğiz. Unutmayın en karanlık gece bile güneşin doğuşuyla sonlanıyor!” ifadelerini kullandı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.