Zelenskiy'nin Normandiya Zirvesi trafiği belli oldu

09 Aralık 2019, 15:14

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Normandiya Zirvesi öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birebir görüşme gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamaya göre Zelenskiy, Fransa yerel saatiyle 14.55’te Élysée Sarayı’na gelecek. Ukrayna Cumhurbaşkanı, 15.05’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşecek. Zelenskiy 15.30’te ise Angela Merkel ile görüşmeyi planlıyor. Cumhurbaşkanı Ofisi tarafından yayımlanan grafiğe göre, Zelenskiy’in Putin’le ayrı olarak görüşmesi öngörülmüyor.

Normandiya Zirvesinin saat 16.00’da başlaması bekleniyor. Ülke liderlerinin 18.45’te ortak basın açıklaması yapması öngörülüyor. Yapılacak açıklamada tarafların görüşme sırasında, Minsk Anlaşmalarının uygulanmasıyla ilgili süreci yeniden başlatmaya ve Donbas’taki durumu çözme konusunda atılacak adımları ele almaya planladığı bildiriliyor. Ayrıca zirvede Donbas’ın özel statüsü konusunun da görüşülmesi bekleniyor. Zirve sonunda tarafların nihai belgeyi imzalaması bekleniyor.

ZELENSKİY PUTİN’LE İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAK

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ofisi Başkan Yardımcısı Kırılo Tımoşenko yaptığı açıklamada, Zelenskiy ile Putin’in Normandiya Zirvesi sonrasında ikili görüşme yapacağını duyurdu.


Normandiya Zirvesi
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: