Zelenskiy'in Türkiye'ye ilk resmi ziyareti: Kırımoğlu, Ukrayna-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi

06 Ağustos 2019, 12:50

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Kırımoğlu’nun danışmanı Rüstem Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Türkiye’ye gerçekleştiği çalışma ziyaretine eşlik edecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve beraberindeki heyet, 7-8 Ağustos 2019 tarihlerinde Türkiye’de çeşitli resmi temaslarda bulunacak.

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türkiye ziyaretinin ayrıntılarını, Türkiye ve Ukrayna Cumhurbaşkanlarının daha önceki görüşmeleri ışığında gelecek dönemde atılması planlanan adımları değerlendirdi.

Kırımoğlu, “Benim ve Rüstem Umerov’un heyete dahil edildiğimizi bildirdiler. 7 Ağustos’ta yola çıkıyoruz. Bana Türkiye ile şu anda hangi konuların gündemde olduğu konusunu danıştılar. Bu konuları, Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksandr Danilyuk ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korineviç’le görüştüm. Zelenskiy’in, Erdoğan’la görüşme yapacağını ve daha sonra birlikte Ankara’daki Kırım Tatar Merkezinin açılışına katılacağını biliyorum.

“KREMLİN’İN SİYASİ TUTSAKLARI KONUSUNUN GÜNDEME GETİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Kremlin’in siyasi tutsakları konusunun gündeme getirileceğini düşünüyorum. En azından ben bu konuya değineceğim. Erdoğan’la görüşmemiz sırasında bu konuda nelerin yapıldığını soracağım.

Ayrıca öncelikli olarak sosyal sorunlar görüşülecek, Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması. Mutlaka Kıyiv’de Cuma Camii’nin inşa edilmesi ve stratejik ortaklar olarak yıllık toplantıların sürdürülmesi konuları ele alınacak.” ifadelerini kullandı.

KIRIMLI İÇ MÜLTECİLER, KIYİV CUMA CAMİSİ VE KARADENİZ’DE UKRAYNA VE TÜRKİYE’NİN ORTAK PROJELERİ KONULARI

Geçen sene Türkiye’ye yapılan resmi ziyaretler sırasında Türkiye’nin de katılabileceği bir dizi proje görüşüldüğü biliniyordu. Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bu projelerin bazılarının hangi aşamada olduğunu da Kırım Haber Ajansına değerlendirdi.

Kırımlı iç mülteciler için konutların inşa edilmesi hakkında konuşan Kırımoğlu, “Şu an iç sığınmacılar için konut verme süreci devam ediyor. Konutların yapılması için daha yeterli arazi tahsil edilmedi. Ayrıca Türk tarafı konutların inşa edilmesi konusunda ısrar ediyor, biz ise hazır konutların satın alınması konusunda ısrar ediyoruz. İnşaat süreci uzun sürebilir insanların ise acil yaşayacak eve ihtiyacı var.” dedi.

“ŞU AN CAMİNİN PROJESİ NETLEŞİYOR”

Öte yandan, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Cuma Camii’nin inşa edilmesi hakkında ise:

“Şu an caminin projesi netleştiriliyor. Biz 10 bin kişi kapasiteli bir cami istiyoruz. Türkiye ise ‘Bu kadar büyük bir camiye ne gerek var sizde o kadar çok Müslüman yok’ diyor. Biz caminin inşaatının siyasi önem taşıdığını savunuyoruz. 5 bin kişilik kapasiteli camide anlaşacağımızı düşünüyorum. Kıyiv’de bu caminin inşaatı için arazi ayrıldı.”

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna ile Türkiye sınır muhafızlarının Karadeniz’deki deniz sınırları korumak için ortak devriye yapması hakkında ise, “Türkiye, NATO üyesi olduğu için bu konuda ittifakın karar vermesi gerektiğini söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy