Zelenskiy'in 1 Haziran'a kadar göreve başlaması bekleniyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 18:15
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 18:15

Ukrayna Merkezi Seçim Kurulunun verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip ayrılan Volodımır Zelenskiy’in, 1 Haziran’dan önce göreve başlaması gerekiyor.

Ukrayna’da yürürlükte olan “Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Hakkındaki Kanun” kapsamında, seçilen yeni cumhurbaşkanının göreve başlama töreni, seçimlerin resmi sonuçlarının açıklanmasından en geç 30 gün sonra yapılması planlanıyor.

GERİ SAYIM GAZETEDEKİ RESMİ İLANDAN SONRA BAŞLIYOR

Ukrayna Merkezi Seçim Kurulu, oyların sayımlarını 10 gün içerisinde tamamlamış olacağını ifade etmişti. Bu biliye göre, 1 mayıs 2019 tarihinde Ukrayna seçimlerinin resmi sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

Ukrayna anayasasına göre, Cumhurbaşkanı yemini Ukrayna Parlamentosu’nda gerçekleşmesi gerekiyor.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, Golos Ukraini” ve “Uryadoviy Kurer” gazetelerinde resmi olarak yayınlanıyor. Bu işlemlerin ardından, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in göreve başlama töreni için geri sayım başlamış olacak.

Ukrayna Anayasasına göre Cumhurbaşkanı Yemini Ukrayna Parlamentosu’nda gerçekleşiyor. Göreve başlama töreninin tarihi, Ukrayna Parlamento Başkanı’nın önerisi ile, Ukrayna Parlamentosu’nun kararıyla, en az 226 oyla belirleniyor.