Zelenskıy ile Johnson, Stratejik Ortaklık Anlaşması'nı imzaladı

Haberler
E. K.
08 Ekim 2020, 19:54
E. K.
08 Ekim 2020, 19:54

Birleşik Krallık’a resmi ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, bugün iki ülke arasında Siyasi İşbirliği, Serbest Ticaret ve Stratejik Ortaklık Anlaşması’nı imzaladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının basın servisinden yapılan açıklamaya göre, 8 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Birleşik Krallık ile stratejik ortaklık öngören anlaşmayı imzaladı.

“UKRAYNA VE BİRLEŞİK KRALLIK İÇİN TARİHİ BİR GÜN”

Basın servisi, özellikle Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden çıkması bağlamında, ikili ilişkiler için yeni bir temel olarak bu anlaşmanın olağanüstü önemde olduğunu vurgulayarak, “Bugün Ukrayna ve Birleşik Krallık için tarihi bir gün. Ülkelerimiz arasında yeni bir stratejik ortaklık aşamasına başlıyoruz” ifadesini kullandı.

Açıklamada, söz konusu belgeyle, stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulduğu ve iki ülke arasındaki temel iş birliği alanlarının belirlendiği kaydedilirken, “Ukrayna ve Birleşik Krallık arasında dostluk, iş birliği ve ortaklık konusunda temel bir anlaşmanın bulunmaması göz önüne alındığında, yeni anlaşmada ikili iş birliği ve ortaklığın genel siyasi ilkelerinin pekiştirilmesi büyük stratejik ve pratik öneme sahiptir.” ifadelerine yer verildi.

TİCARET KOMİTESİ TOPLANTILARI YOLDA

Belgenin, ikili işbirliğinin tüm yönlerinde üst düzey resmi veya en yüksek hükumet düzeyinde Stratejik Ortaklık Diyaloğu’nun yıllık toplantılarının yapılmasını öngördüğü aktarılırken, tarafların temsilcilerinden oluşan Ticaret Komitesi toplantılarının da yapılmasının planlandığı belirtildi.