Zelenskıy: İhtiyaç duyduğumuz silahlar bize verilseydi binlerce insanı kurtarabilirdik

Güncel
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 09:58
Anife Bilal
05 Nisan 2022, 09:58

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yayımladığı yeni açıklamada Rus ordusunun yaklaşık bir aydır işgal altında tuttuğu Buça’daki sivil ölümlerine dikkat çekti. Sadece Buça’da 300’den fazla ölünün bulunduğunu ve ölü sayısının devamlı arttığını belirten Zelenskıy, “Ukrayna, işgalcileri bir an önce topraklarından kovmak ve şehirleri işgalden kurtarmak için gerekli tüm silahları elde etmelidir” diye vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yeni bir video mesaj yayınladı. Açıklamasında Rus işgalcilerin Ukrayna’daki yerleşim yerlerinde gerçekleştirdiği katliama dikkat çeken Zelenskıy, Ukrayna’daki sivil ölümlerinin en açık şekilde araştırılacağını vurguladı. 

“SADECE BUÇA’DA 300’DEN FAZLA ÖLÜ BULUNDU”

Zelenskıy, “İşgalcilerin işlediği suçları yeni araştırmaya başladık. Ve  şimdiden sadece Buça’da 300’den fazla işkence görmüş ve öldürülmüş insan tespit edildi. Her şey kontrol edildikten sonra kurbanların sayısı büyük ihtimal önemli ölçüde artacak. Borodyanka ve işgalden kurtarılan birkaç başka yerleşim yerinde ölen kişilerin sayısının daha fazla olabileceğine işaret eden bilgiler mevcut. Kıyiv, Çernigiv ve Sumı bölgelerindeki köylerde Rus işgalcileri, Nazilerin 80 yıl önce bile yapmadığı şeyleri yapıyordu. İşgalciler mutlaka cezalandırılacak. Bu suçlara dahil olan tüm Rus askerleri mümkün olan en kısa sürede tespit etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hepsi onları cezalandırmak için. Bu, devletimizin başta Uluslararası Ceza Mahkemesi olmak üzere Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşlarla ortak bir çalışması olacaktır.” dedi.

“TALEP ETTİĞİMİZ SİLAHLARI BİZE VERMELİSİNİZ!”

Ukrayna topraklarını en kısa süre içinde işgalden kurtarmak için uluslararası toplumuna bir kere daha silah desteği sağlama çağrısı yapan Zelenskıy, “Bir kere daha vurguluyorum; Ukrayna, işgalcileri bir an önce topraklarından kovmak ve şehirleri işgalden kurtarmak için gerekli olan tüm silahları elde etmelidir. Talep ettiğimiz şeyleri; uçak, tank, top, tanksavar ve gemi savar silahları bize verseydiniz binlerce insanı kurtarabilirdik.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalıların ölümlerinden dünya liderlerini suçlamadığını, sadece Rus ordusunu suçladığını vurgulayan Zelenskıy, “Ama siz yardım edebilirsiniz. Ukrayna’ya silah sağlama kararının bağlı olan herkese bu söylemeye devam edeceğim.” dedi.