Zelenskıy: Gerginliği önlemek için Rusya'ya baskı artmalıdır

Haberler
E. K.
07 Nisan 2021, 10:15
E. K.
07 Nisan 2021, 10:15

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki saldırgan tutumunu ve Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğini vurguladı. Zelenskıy, Trudeau’ya Kırım Platformu davetini yineledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Nisan tarihinde, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zelenskıy, görüşme sırasında Kanada Başbakanını; Donbas’ta Ukrayna ordusunda can kayıplarının artmasına neden olan ateşkes ihlalleri ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik artan askeri tehdidi hakkında bilgilendirdi.

ZELENSKIY, KANADA’YI DONBAS’TAKİ GERGİNLİK HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenskıy, kapsamlı ateşkes rejiminin yürürlüğe girdiği 27 Temmuz 2020 tarihinden bu yana Donbas’ta 28 askerin hayatını kaybettiğini, sadece bu sene 24 Ukrayna askerinin açılan ateş sonucu öldüğünü belirterek, “Savaşın her günü bize Ukrayna’nın geleceğini inşa edecek olan cesur, vatansever insanların hayatına mal oluyor.” dedi.

Zor zamandaki desteği için Trudeau’ya teşekkür eden Zelenskıy, gerginliğin artmasını önlemek için Rusya’ya uluslararası baskının artmasının önemine dikkati çekti.

UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİK HAREKET PLANI

Ülkesi için NATO Üyelik Hareket Planı almanın önemine işaret eden Zelenskıy, Ukrayna’nın özel bir dostu olarak Kanada’dan bu kapsamda destek beklediklerini belirtti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Justin Trudeau’ya bu yıl 23 Ağustos’ta Kıyiv’de yapılacak Kırım Platformu’nun açılış zirvesine ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yıldönümü kutlamalarına katılma davetini yineledi.

KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASININ SÜRESİ SONA ERDİ

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.