Zelenskiy: Esir değişimi için oluşturulan listelerde çoğunlukla Kırım Tatarları yer alıyor

Güncel
Elvina Khalilova
03 Şubat 2020, 21:42
Elvina Khalilova
03 Şubat 2020, 21:42

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya ile esir değişimi için yeni listeler oluşturulduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e göre, oluşturulan yeni listelerde çoğunlukla Kırım Tatarları yer alıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilen görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Zelenskiy “Esir değişimi, vatandaşlarımızın serbest bırakılması ve geri dönmesi bizim görevimizdir. Şimdi değişim iki yönde gerçekleştiriliyor. Onlardan biri Minsk anlaşmalarına göre, Donbas’ta alıkonulan Ukrainlerin serbest bırakılmasıdır. Bence, bu değişim listesine giren kişilerin isimlerin kısa zamanda açıklanacaktır. İkinci yöntem ise Rusya ile müzakereler. Bu konuda Rusya ile çalışmalarımız başladı, en kısa zamanda listeler hazır olacak, listeleri çoğunlukla Kırım Tatarları oluşturuyor.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca, iki Cumhurbaşkanı Ukrayna Doğusundaki savaş, Kırım’ın işgali ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı tacizleri konusunda konuştu. Zelenskiy, bu konuda Türkiye’nin desteğinin Ukrayna için çok önemli olduğunu belirtti.