Zelenskıy, Erdoğan’a Kırım Tatar siyasi tutsakların listesini verdi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 09:30
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 09:30

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın alıkoyduğu Kırım Tatar siyasi tutsakların listesini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Ukrayna Cumhurbaşkanına 30 Soru” başlıklı basın maratonunda 26 Kasım 2021 tarihinde, Kremlin’in alıkoyduğu siyasi tutsakların listesini Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiğini belirtti.

Zelenskıy, Türk mevkidaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi tutsakların yer alan listeyi Rus tarafına devrettiğini söyleyerek Erdoğan’ın özellikle Kırım Tatar siyasi tutsakları sorduğunu ifade etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı, “Kırım Tatar siyasi tutsaklar ile ilgili Sayın Erdoğan’a teşekkür ederim. Erdoğan, Kırım Tatarlarının listesini ayrıca istedi. Erdoğan için bu şahsi mesele.” dedi.

Ukraynalı savaş esirlerinin ve siyasi tutsakların doğrulanmış listesini de ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden’a teslim edildiğini söyleyen Zelenskıy, “Eminim Rusya Federasyonu Başkanı, Biden ve Erdoğan’ı dinliyordur. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya Federasyonu başkanları arasında görüşme bekliyoruz. Tarafımızdan liste gönderildi. Bu konunun gündeme gelmesini bekliyoruz.” diye kaydetti.