Zelenskıy, Donbas'ın özel statüsünü tanıyan yasanın geçerlilik süresini uzattı

Haberler
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 15:33
Anife Bilal
24 Aralık 2020, 15:33

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ın yerel yönetim düzenine ilişkin yasanın birinci maddesinin geçerlilik süresini bir yıl daha uzatan yasayı imzaladı. Böylece Donbas bölgesinin özel statüsü, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatıldı.

RUS YANLISI AYRILIKÇILARIN BULUNDUĞU DONBAS BÖLGESİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün “Donetsk ve Lugansk İllerindeki Bazı Bölgelerinde Özel Yerel Yönetim Düzeni Hakkında” başlıklı yasanın 1. maddesinin geçerlilik süresini 31 Aralık 2020 tarihinde kadar uzatan yasayı imzayı attı. Söz konusu yasa, Donbas’ın bazı bölgelerinde özel yerel yönetim düzeninin geçici olarak uygulama olasılığını 1 yıl süreyle uzatacak.

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından hazırlanan ve Donbas’taki özel yerel yönetim düzenini ele alan “Donetsk ve Lugansk İllerindeki Bazı Bölgelerinde Özel Yerel Yönetim Düzeni Hakkında” başlıklı yasa, Ukrayna Parlamentosu tarafından 2014 yılında 3 seneyi kapsayacak şekilde kabul edilmişti.

Yasa, Donbas’ın bazı bölgelerindeki özel yerel yönetim düzenin sadece yasanın 10. maddesinde yer alan tüm şartlarının yerine getirilmesinden sonra yürürlüğe girmesini öngörüyor. Özel yerel yönetim düzenin özellikle, Donbas’ta bulunan yasa dışı silahlı grupların, paralı askerlerin ve askeri teçhizatın bölgeden çıkarılmasından sonra yürürlüğe girmesi kararlaştırılmıştı.

2017, 2018 ve 2019 yıllarında yasanın 1. maddenin geçerliği birer yıl daha uzatmıştı.