Zelenskiy, diasporada yaşayan Ukraynalılara ikinci vatandaşlık vermeyi planlıyor

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 11:45
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 11:45

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Rusya’nın, 24 Ukraynalı denizcinin tutukluluğunu uzatma ve kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukraynalıların kapsamını genişletme kararını kınadı. Ukrayna, dost ülkelerdeki etnik Ukraynalılara ikinci vatandaşlık vermeyi planlıyor.

Rusya’nın, Ukraynalılara “vatandaşlık” verme hamlesine karşılık olarak Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’den de karşı hamle geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanlığına dost ülkelerde yaşayan etnik Ukraynalılara, vatandaşlık verme mekanizmasını geliştirme talimatı verdi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, 24 Ukraynalı denizcinin tutuklanmasının uzatılması ve ayrıca Ukrayna vatandaşlarına, Rusya vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılmasına ilişkin kararın, üzüntü ve büyük hoşnutsuzlukla karşılandığı aktarıldı.

UKRAYNA, DOST ÜLKELERDEKİ ETNİK UKRAYNALILARA İKİNCİ VATANDAŞLIK VERECEK

Açıklamada, “Söz konusu adımın, sorunun çözülmesi ve Donbas’ın yeniden entegrasyonu konusunda ek engeller yarattığına inanıyoruz. Ukrayna Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanlığına dost olan ülkelerde yaşayan etnik Ukraynalılar için ikinci vatandaşlık olarak Ukrayna vatandaşlığı verme mekanizmasını geliştirme talimatı veriyor. Ayrıca, Volodımır Zelenskiy, diğer ülkelerde insan hakları ve özgürlük ihlallerinden zarar gören insanlar için kolaylaştırılmış prosedüre göre Ukrayna vatandaşlığı verme konusunu da değerlendiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bilindiği gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün imzaladığı kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamını genişletmişti.