Zelenskıy'den NATO'ya Karadeniz'deki varlığını artırma çağrısı

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 15:01
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 15:01

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Zelenskıy, görüşmede Stoltenberg’e, Karadeniz’deki NATO varlığını artırma çağrısında bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün New York’ta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamada, görüşmelerde Zelenskıy, NATO’nun Ukrayna’ya verdiği kararlı destek için Stoltenberg’e teşekkür etti ve İttifak’ın Ağustos ayında Kıyiv’de düzenlenen Kırım Platformu Zirvesine katılım sağlamasının önemli olduğunu vurguladı.

UKRAYNA, NATO İLE AKTİF İŞ BİRLİĞİNE HAZIR

Açıklamada, “Karadeniz bölgesinde güvenliği güçlendirme açısından NATO ile ortak çabaların öneminden bahseden Cumhurbaşkanı, Karadeniz’deki NATO varlığının yanı sıra Karadeniz bölgesindeki devletlerin etkileşiminin daha da artırılmasının önemini vurguladı. Zelenskıy, Ukrayna’nın İttifak ile aktif olarak iş birliği yapmaya hazır olduğunu kaydederek ülkesinin ortak tatbikatların sayısını artırmaya hazır olduğunu belirtti” denildi.

Bunun dışında görüşmede Zelenskıy, Stoltenberg’ten Rus yönetimi tarafından esir tutulan 450 Ukrayna vatandaşının serbest bırakılması konusunda yardım etmesini istedi.