Zelenskıy'den NATO'ya: Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünden ölecek

Güncel
Manas
05 Mart 2022, 07:35
Manas
05 Mart 2022, 07:35

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, NATO’nun Ukrayna’yı uçuşa yasak bölge ilan etmeyi reddetmesine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “NATO ülkelerinin, güya Ukrayna üzerindeki gökyüzünü uçuşa kapatmakla Rusya’nın NATO’ya karşı doğrudan saldırganlığını kışkırtacağı yönünde bir masal oluşturduklarına inanıyoruz. Bu ise, kendi kendine bir hipnoz. Bugünden itibaren ölenlerin hepsi sizin yüzünüzden ölüyor.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 4 Mart 2022 tarihinde düzenlenen NATO zirvesinde Ukrayna ile ilgili somut kararların alınmamasını eleştirerek,  “kafaları karıştıran bir zirve” olarak değerlendirdi. NATO’nun, Ukrayna’daki işgalci Rus birliklerinin saldırılarını doğru değerlendirmediğinin altını çizerek, “NATO bugün uçuşa yasak bölge oluşturmayı reddederek Ukrayna şehirlerinin ve köylerinin daha fazla bombalanması için yeşil ışık yaktı” ifadesini kullandı.

NATO otuzuncu üyesini kabul etmeye hazırlanıyor

ZELENSKIY: NATO KASITLI OLARAK UKRAYNA’NIN HAVA SAHASINI KAPATMAYI REDDETTİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, NATO ülkelerinin tüm istihbarat teşkilatlarının Rus işgalci birliklerinin planlarını çok iyi bildiğini dile getirdi. Dokuz gündür acımasızca saldıran bir düşmanla mücadele ettiklerinin altını çizerek, “Şehirlerimizi yok ediyorlar, insanlarımızı, çocuklarımızı bombalıyorlar. Yeni saldırılar ve kayıpların kaçınılmaz olduğunu bilerek  NATO kasıtlı olarak Ukrayna hava sahasını uçuşa kapatmama kararı aldı” ifadesini kullandı.