Zelenskiy'den Fransa'ya "Rusya'ya yaptırım baskısını devam ettirin" mesajı

Güncel
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 11:42
Anife Bilal
18 Haziran 2019, 11:42

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Donbas’ta barış sağlamanın tek yolunun Rusya’ya uygulanan diplomatik ve yaptırım baskılarından geçtiğini ifade etti.

RUSYA, ULUSLARARASI HUKUKU GÖRMEZDEN GELDİĞİ SÜRECE AVRUPA GÜVENDE OLMAYACAK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenskiy, Rusya uluslararası hukuku görmezden gelmeye devam ettiği sürece Avrupa’nın kendini güvende hissetmeyeceğini belirtti.

“BU BASKIYI DEVAM ETTİRMENİZİ İSTİYORUM”

Kıyiv’in en önemli hedefinin savaşı durdurmak ve Ukrayna’nın işgal edilen topraklarını geri almak olduğunu ifade eden Zelenskiy, “Askeri yollarla barışın sağlanamayacağına inanıyorum. Bu yolla kazanılan barışın bedeli çok yüksek olacak; binlerce insanın hayatı. Barışa giden tek yol; diplomatik yollar ve yaptırım baskısı. Bu yüzden bu baskıyı devam ettirmenizi istiyorum. Ve Fransa’nın G7’deki başkanlığının bu konuda katkıda bulunacağını umut ediyorum.” dedi.

RUSYA’NIN AVRUPA KONSEYİNE GERİ DÖNMESİ MESELESİ

Öte yandan, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın ziyareti hakkında açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Paris’in Rusya’ya uygulanan yaptırım politikasını devam ettireceğini belirtirken, Rusya’nın Avrupa Konseyinden tamamen çıkmasına karşı olduğunu belirtti.

Buna karşılık Zelenskiy, Ukrayna işgal edilen bölgelerindeki egemenliği geri kazanana kadar Rus heyetinin, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisine geri dönmesi için bir nedenin olmadığının altını çizdi.

Zelenskiy, konuşması kapsamında Rusya’yı, Uluslararası Adalet Divanının kararını yerine getirmeye ve Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmaya davet etti.