Zelenskiy'den flaş yasa teklifi

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Temmuz 2019, 00:35
Ömer Cihad Kaya
13 Temmuz 2019, 00:35

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna parlamentosuna, ülkede 23 Şubat 2014-19 Mayıs 2019 tarihleri arasında çalışan milletvekilleri ve üst düzey bürokratlardan hükumetin arındırılmasına dair yasanın genişletilmesine ilişkin bir yasa tasarısı sundu.

Zelenskiy’e göre, bu eylemi, kendi yemin törenine kadar çalışan ve “makamlarını kullanan, zenginleşmelerine yönelik yaptıkları hareketlerin sorumluluklarından kaçan” üst düzey bürokratlara da uygulamak gerekiyor.

Söz konusu yasa tasarısına göre, 23 Şubat 2014-19 Mayıs 2019 tarihler arasında görev yapan:

Cumhurbaşkanı, Parlamento Başkanı ve yardımcıları, milletvekilleri, Başbakan, Bakan ve yardımcıları, Merkez Bankası Başkanı, Ukrayna Antimonopoly Komitesi Başkanı ve diğerlerini kapsaması ve 10 yıllık süreyle hükumet ile ilgili herhangi bir görevi yapmamasını öngörüyor.

Öte yandan, Ukrayna’da bulunan G7 ülkelerinin Büyükelçileri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın bu inisiyatifini eleştirdi. Diplomatların yayımladığı açıklamada “2014’ten bu yana birçok önemli alanda reform yapma konusundaki ilerlemeyi memnuniyetle karşıladık. Makamlarını kötüye kullananları sorumluluğa çekmek iyi bir adım. Ancak Ukrayna’nın bulunduğu şimdiki vaziyeti Onur Devrimi sırasında olan vaziyetle karşılaştırmanın yanlış olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Volodımır Zelenskiy’in hem kendisini hem Poroşenko’nun görevde olduğu sırada birlikte çalıştığı insanları ilgilendiren yasa tasarısını değerlendirirken, bu listenin, Kremlin’in, Putin tarafından kabul edilemeyenlerin “yaptırım listesini” hatırlattığını ifade etti.

Porşenko, “İnanılmaz bir inisiyatif seslendirildi. 2014-2019 yıllar arasında görevde bulunanları devleti koruyanları, kuranları temizlemek. ‘Beşinci kolon’ için yer boşaltmak için temizlemek” dedi.

Poroşenko ayrıca, “İşleriyle yaptıkları işte profesyonel olduklarını, Ukrayna’yı sevdiklerini gösteren Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Refat Çubarov, Yuriy Şuheviç ve Dmitriy Yaroş, gönüllü Tatyana Rıçakova, Bakanlar Stepan Poltorak ve Pavlo Klimkin ve modern Ukrayna siyasetinin diğer temsilcileri bu kriterlere göre temizlenebilirler” değerlendirmesinde bulundu.