Zelenskıy'den Erdoğan'a özel teşekkür

Haberler
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 16:31
Anife Bilal
08 Ocak 2021, 16:31

Libya tarafından 2016 yılında alıkonulan dört Ukraynalı denizci, vatanlarına döndü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, denizcilerin Ukrayna’ya tahliye edilmesi konusunda yardımcı olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kaptan Hayyam (Captain Khayyam) petrol tankeri mürettebatı olan dört Ukraynalı denizci bugün Ukrayna’ya getirildi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dört denizcinin ülkeye dönmesinden memnun olduğunu belirterek, tahliye sürecine yardım eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarlığını bildirdi.

“UKRAYNA ZOR DURUMDAKİ VATANDAŞLARINI UNUTMAZ”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “5 yıl Libya’da alıkonulan Kaptan Hayyam tankeri mürettebatı olan denizcileri evlerinde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz! Ukrayna asla zor durumda olan vatandaşları unutmaz. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vatandaşlarımızı tahliyesine yardım ettiği için özellikle teşekkür ediyorum. Türkiye’nin desteğine minnettarım.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİ: DENİZCİLERİN YURTLARINA DÖNMESİNİ SEVİNÇLE KARŞILADIK

Öte yandan, denizcilerin ülkelerine dönmesini yorumlayan Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, “Dört Ukraynalı denizcinin beş yıl sonra yurtlarına dönmesini biz de sevinçle karşıladık. Emeği geçen herkesi kutluyor, elinize sağlık diyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

KAPTAN HAYYAM TANKERİ

Kaptan Hayyam petrol tankeri, 2016 yılında Libya tarafından alıkonuldu. Gemi mürettebatı ise petrol kaçakçılığı ile suçlandı. Libya mahkemesi, 2017 yılında tüm gemi mürettebatını 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.