Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'den Birleşik Krallık Parlamentosu'nda tarihi konuşma

Güncel
Manas
09 Mart 2022, 14:05
Manas
09 Mart 2022, 14:05

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Birleşik Krallık Parlamentosu’na hitap etti. Kalabalık bir meclis salonunda yaptığı konuşma ayakta alkışlanan Zelenskıy, video görüşme yoluyla parlamentoya hitabında, işgalci Rus ordusu ile 13 gündür devam eden savaşı anlattı. Zelenskıy, “Dünyanın en büyük ordusu olan işgalci Rus askerlerine karşı özgürlük için savaşan Ukrayna ordusu var.” dedi. Ayrıca Moskova’ya karşı daha fazla uluslararası yaptırım getirilmesi gerektiğini söylerken, Ukrayna’nın uçuşa yasak bölge ilan edilmesi çağrısını yineledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 8 Mart 2022 tarihinde, Birleşik Krallık Parlamentosu’na hitaben video görüşme aracılığıyla yaptığı konuşmada, Rusya’yı cezalandırmak için daha fazla yardımda bulunmaları gerektiğini ve Ukrayna’nın ne pahasına olursa olsun savaşmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca  Londra’ya, Ukrayna’ya Rusya ile savaşında yardım etmesi çağrısında bulundu.

“RUS ORDUSU UÇAK VE HELİKOPTERLERLE VURMAYA DEVAM EDİYOR”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Ukrayna bu savaşı istemedi. Ancak Ukrayna ordusu 13 günde büyük olduğunu ispat etti. İşgalcilerin terörüne rağmen vatandaşlarını kurtaran ve dünyanın en büyük ordusu olan işgalci Rus askerlerine karşı özgürlüğü koruyan bir Ukrayna var. İşgalci Rus askerleri havadan askeri uçak ve helikopterlerle füzelerinİ kullanıyor. Ukrayna üzerinde hava sahası hala açık.” dedi.

ZELENKSIY’DEN RUSYA’YI “TERÖRİST DEVLET” OLARAK TANIMA ÇAĞRISI

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Rusya’ya yaptırım çağrısını yineleyerek, “Lütfen Rusya’ya karşı yaptırımların baskısını arttırın ve lütfen bu ülkeyi bir terör devleti olarak tanıyın. Ukrayna hava sahasının güvende olduğundan emin olun. Lütfen yapılması gerekeni yaptığınızdan emin olun.” dedi.

ZELENSKIY: DENİZDE, HAVADA VE KARADA SONUNA KADAR SAVAŞACAĞIZ

İkinci Dünya Savaşı döneminde Birleşik Krallık’ın başbakanlığını yapan Winston Churchill’i hatırlatan açıklamalarda bulunan Zelenskıy, “Pes etmeyeceğiz ve kaybetmeyeceğiz. Denizde, havada, karada sonuna kadar savaşacağız. Ne pahasına olursa olsun toprağımız için savaşmaya devam edeceğiz. Ormanlarda, tarlalarda, kıyılarda, sokaklarda bile olsa Ukrayna ordusu savaşacak.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca İngiliz yazar William Shakespeare’in Hamlet oyunundan alıntı yapan Zelenskıy, milletvekillerine bir çevirmen aracılığıyla “Şimdi bizim için soru işareti, var olmak ya da olmamak… Size kesin bir cevap verebilirim: kesinlikle var olacağız.” dedi.