Zelenskiy'den AB'ye Rusya yaptırımlarını artırma talebi

Güncel
Anife Bilal
21 Mayıs 2019, 11:09
Anife Bilal
21 Mayıs 2019, 11:09

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Avrupa Birliğinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlarının önemini vurgulayarak; yaptırım baskısının artarak devam etmesini istedi.

Dün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı göreve başlama töreninden sonra Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic’le bir araya gelen Zelenskiy, “Rusya’ya saldırganlık dolayısıyla uygulanan yaptırımların arttırılması bizim büyük umudumuz. AB’nin uyguladığı yaptırım baskısının devam edeceğini umuyorum. Bizim için bu gerçekten çok önemli. Ukrayna ve Donbas’ta her gün kaybettiğimiz insanlarımız için bu hayati bir meseledir.” dedi.

Öte yandan, 2019 yılından sonra Rus doğalgazın transiti sözleşmesiyle ile ilgili Ukrayna, AB ve Rusya arasındaki müzakere sürecinde AB Komisyonunun desteğini beklediğini dile getiren Zelenskiy, “Kuzey Akımı-2 doğal gaz boru hattının hayata geçirilmesine karşı koyma konusunda AB’nın desteği için minnettar olacağız.” ifadelerini kullandı.

9. Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Вівторок, 21 травня 2019 р.

Bilindiği gibi, Ukrayna’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin galibi Volodımır Zelenskiy, 20 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanı görevine başlama töreninde Ukrayna halkına sadakat yemini ederek resmen Ukrayna Cumhurbaşkanlığı görevine başladı.