Zelenskiy: "Bugün hem Cumhurbaşkanının hem her Ukrayna vatandaşının söylemesi gereken tek şey; teşekkür ederim"

Güncel
Feride Useinova
14 Ekim 2019, 22:34
Feride Useinova
14 Ekim 2019, 22:34

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve eşi Olena Zelenska, bugün Ukrayna’da kaydedilen Savunucuları Günü vesilesiyle Ukrayna için hayatlarını kaybedenlerin anısına dikilen duvarı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı ve eşi duvarın önüne çiçek ve mum bırakarak Ukrayna’nın birliği için hayatlarını kaybeden asker, polis ve sivilleri saygı duruşuyla andı.

Ayrıca, Savunucular Günü vesilesiyle Donbas’ı ziyaret eden Zelenskiy cepheyi ziyaret ederek Ukraynalı askerlere ödüllerini de takdim etti.

Zelenskiy, “Bugün hem Cumhurbaşkanının hem her Ukrayna vatandaşının söylemesi gereken tek şey; teşekkür ederim. Cesaretiniz, karakteriniz, ruhunuz, iradeniz sabrınız için teşekkür ederiz. Ukraynalıların şehir ve köylerde huzur içinde uyuyabildikleri için teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

UKRAYNA SAVUNUCULARI GÜNÜ 2014’TEN BERİ KUTLANIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Ekim tarihinin Ukrayna Savunucuları Günü olarak kutlanmasını öngören kararı 14 Ekim 2014 tarihinde imzalamıştı.

Poroşenko’nun kararında, “Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün savunucularının cesaretlerini, onların kahramanlığını, askeri geleneklerini ve Ukrayna halkının zaferlerini onurlandırmak, toplumda vatanseverlik duygusunun güçlenmesine yardımcı olmak ve toplum girişimini desteklemek amacıyla 14 Ekim tarihinde Ukrayna Savunucuları Günü’nün kutlanmasına karar veriyorum” ifadelerine yer verilmişti.

Aynı kararla, Sovyet döneminden kalan 23 Şubat tarihinde kutlanan ve halk arasında Erkekler Günü olarak da adlandırılan Vatan Savunucuları Günü de kaldırılmıştı.

23 Şubat Vatan Savunucuları Günü, Sovyetler Birliği’nde kutlanıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından söz konusu bayram, Ukrayna’da, Rusya, Belarus, Kazakistan ve birçok eski Sovyetler Birliği ülkelerinde kutlanmaya devam etti.

Ukrayna tarihinde 14 Ekim: 14 Ekim 1942 yılında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) kuruldu. UPA, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi ve Sovyet askerlerine karşı mücadele etti. Petro Poroşenko, Ukrayna İsyan Ordusu askerlerine Ukrayna savunucuları statüsü verilmesi konusunun devlet düzeyinde çözülmesi gerektiğini belirtmişti.