Zelenskıy: Bu bir soykırım. Rusya'nın politikasına boyun eğmek istemediğimiz için bizi yok ediyorlar

Güncel
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 10:41
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 10:41

İşgalci Rus ordusu, Kıyiv bölgesindeki Buça ve İrpin kentlerinden çekilirken katliam gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçlerinin Kıyiv bölgesindeki eylemlerini soykırım olarak nitelendirerek; Ukrayna’da savaş suçları işleyen herkesin uygun bir şekilde cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerikan CBS televizyon kanalına verdiği röportajda, Buça ve İrpin kentlerinde Rus askerleri tarafından işlenen savaş suçlarını değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

Bu bir soykırım. Bu ulusun, halkın yok edilişi. Ukrayna vatandaşları olduğumuz için bizi yok ediyorlar. Ukrayna’da 100’den fazla millet yaşıyor. Tüm milletler yok ediliyor. Sadece Ukrayna vatandaşları olduğumuz ve Rusya Federasyonu politikasına boyun eğmek istemediğimiz için insanları yok ediyorlar. Bunun için yok ediliyoruz. Bunlar Avrupa’da, 21. yüzyılda yaşanıyor.”

“SAVAŞ SUÇU İŞLEYEN HERKESİN CEZALANDIRILMASI GEREKİYOR”

Ukrayna halkına karşı suç işleyen herkesin cezalandırılacağına inandığını söyleyen Zelenskıy, “Adalete, Batı dünyasının adaletine inanıyoruz. Sadece Rusya Federasyonu lideri değil, tüm askeri yönetim, emir veren tüm insanların adalete teslim edilmesi ve uygun şekilde cezalandırılması gerekiyor. Maalesef, insanlara bu şeyleri yapanlar için uygun cezanın bulunması çok zor ama tüm bunların yasalara uygun bir şekilde yapılması gerektiğini anlıyorum.” dedi.

“DİYALOG DIŞINDA SEÇENEĞİMİZ YOK”

Rus ordusunun Ukrayna’daki vahşetinden sonra, bir insan olarak Rusya ile herhangi bir müzakerenin yapılması konusunda konuşmanın zor olduğunu ancak cumhurbaşkanı olarak bunu yapmak zorunda olduğunu belirten Zelenskıy, “Binlerce ölen insanı göz önünde bulundurduğumuzda bir insan olarak savaşın sadece barışla bitmesi hoşuma gitmiyor. Ama cumhurbaşkanı olarak daha yüzbinlerce, milyonlarca insanın ölmesini istemiyorsak diyalog dışında başka bir seçeneğin olmadığını söylemem gerekiyor” dedi.

“RUSLAR ETNİK TEMİZLİK YAPTI”

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça kentini Rus işgal güçlerinden, 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, dün yaptığı açıklamada, “Rus işgalciler, Buça, İrpin, Gostomel ve Kıyiv bölgesindeki diğer küçük kasabalarda 16 ila 60 yaş arasındaki erkek nüfusu vahşice öldürdü. İkinci Dünya Savaşı’ndaki Nazilere benzer şekilde, halk olarak Ukraynalılara etnik temizlik yaptılar.” diye bildirmişti.