Zelenskıy: Böyle bir suçun cezasız kalma ihtimali yok

Haberler
E. K.
08 Ocak 2021, 18:18
E. K.
08 Ocak 2021, 18:18

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna uçağının Tahran’da düşürülmesi sırasında meydana gelen ölümlerden sorumlu olanların cezasız kalmayacağından emin olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait PS752 sefer sayılı uçağın İran’da düşürülmesinin yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili açıklamada bulunan Zelenskıy, “Bu günü ve bu korkunç trajediyi çok iyi hatırlıyoruz. Bugün, Ukrayna yolcu uçağının İran semalarında düşürüldüğü o kara günün acı 1. yıl dönümü. Bunun gibi büyük trajediler her zaman milletin kalbinde bir yaradır.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA’NIN PROFESYONEL ÇALIŞMASIYLA TESPİT EDİLDİ

2 füze ile yolcu uçağındaki 176 kişinin hayatının alındığından artık kimsenin şüphesinin olmadığını ifade eden Zelenskiy, “O zamanlar havada bir yolcu uçağı olduğunu bilmemek imkansızdı. İlk füzenin askeri bir hedefi vurmadığını anlamamak da imkansızdı. Bu zaten aksiyomatik verilerdir.” diyerek, bunların Ukraynalı güvenlik uzmanları ve diplomatlarının profesyonel çalışmaları sayesinde kısa zamanda tespit edildiğini belirtti.

“BU TÜR SUÇLARDA ZAMAN AŞIMI YOKTUR”

“Bu felaketin tüm sorumlularının cezasız kalmayacağı açık. Günümüz dünyasında böyle bir suçun tepkisiz kalması ihtimali yok. Bu tür suçlarda da zamanaşımı yoktur.” diyen Zelenskıy, müzakere süreci ve gerekli tüm uluslararası çalışmalar ne kadar zaman ve çaba alırsa alsın, tüm cevapları ve gerekli tüm tazminatları alacaklarını ifade etti.

ZELENSKIY, MÜRETTEBATI UKRAYNA KAHRAMANI İLAN ETMİŞTİ

Volodımır Zelenskıy, 29 Aralık 2020 tarihinde, PS752 sefer sayılı uçağın mürettebat üyelerine Altın Yıldız Nişanı ile Ukrayna Kahramanı unvanları vermişti.

İran’da tam bir yıl önce 8 Ocak 2020 tarihinde, Devrim Muhafızları Ordusu başkent Tahran’da 2 füzeyle Ukrayna Uluslararası Havayollarına ait PS752 sefer sayılı uçağı vurarak düşürdü. Uçakta bulunan 9 mürettebat ve 167 yolcu toplam 176 kişi hayatını kaybetti. Kaza ile ilgili tartışmalı açıklamalar devam ederken, sadece 1 kişinin tutuklandığı kazanın sorumlularının tamamı ise henüz yargılanmadı.