Zelenskıy: Bölgemizde Türkiye olmadan bir şeyi çözüme bağlamak mümkün değil

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 18:50
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 18:50

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi Türk basınına konuştu. Zelenskıy, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yetkililerinin de çalışmalara dahil olacağını umduğunu belirterek “Ortak hedefimiz, Kırım’ın bir an önce Ukrayna devletinin kontrolüne geri dönmesi için çözüm üretmek olmalıdır. Bu konuda Türkiye’nin ciddi rol oynayacağını umuyoruz. Bölgemizde Türkiye olmadan bir şeyi çözüme bağlamak mümkün mü? Tabii ki hayır” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine çalışma ziyareti kapsamında bugün Türkiye’ye geldi. Ziyaret öncesi Demirören Haber Ajansı’na (DHA) konuşan Ukrayna lideri Zelenskıy, Türkiye ile Ukrayna arasındaki stratejik ortaklığın dostluk ve saygı temelinde kurulduğunu vurgulayarak, “Ukrayna’ya tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden dolayı Türkiye’ye minnettarız. Bu, Ukrayna’da tüm nesiller boyunca unutulmayacak” diye konuştu.

“KIRIM BİR AN ÖNCE URKAYNA’NIN KONTROLÜNE DÖNMELİ”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy, 2014 yılından sonra işgal altındaki Kırım’ın sorunlarını çözmek ve öncelikle işgali sona erdirecek mekanizmalar geliştirmek için zemin oluşturabilecek hiçbir adım atılmadığının altını çizerek, “İşte bu nedenle Kırım Platformu’nu kuruyoruz. Bunun, tüm uygar ülkeler ile Ukrayna’daki ve uluslararası alandaki toplumsal güçlerin Kırım’ın yararı için faaliyet göstermesine imkan sağlayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

“BÖLGEDE TÜRKİYE OLMADAN HİÇBİR ŞEY ÇÖZÜLEMEZ”

Kırım Tatar Milli Meclisi’nin (KTMM) yetkililerinin de bu çalışmaya dahil olacağın umduğunu belirten Devlet Başkanı Zelenskıy, “Ortak hedefimiz, Kırım’ın bir an önce Ukrayna devletinin kontrolüne geri dönmesi için çözüm üretmek olmalıdır. Bu konuda Türkiye’nin ciddi rol oynayacağını umuyoruz. Bölgemizde Türkiye olmadan bir şeyi çözüme bağlamak mümkün mü? Tabii ki hayır” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİZİM İNSANLARIMIZ İÇİN ÖZEL ÖNEME SAHİP”

Zelenskıy, Türkiye ve Türk insanı hakkındaki görüşleriyle ilgiyi soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Bu sorununuzla ilgili ayrı bir mülakat yapılabilir. Türkiye o kadar zengin ve farklı bir ülke ki, hatırladığınız her şeyi sıralamak imkansız. İstanbul’u kısa cümlelerle anlatmak hiç mümkün mü? Ya da harikulade Türk sahillerini? Sizin ülkeniz apayrı bir dünya gibi. Ülkenizin bu öneminin siyasi güce dönüşmesi tamamen doğal. Türkiye bizim insanlarımız için özel öneme sahip. Uzun yıllar süren Sovyet iktidarının ardından sınırlar açıldığında, milyonlarca Ukraynalıya, farklı bir ülkede gerçek misafirperverliğin ve gerçekten mükemmel bir tatilin ne demek olduğunu Türkiye gösterdi. Bu, Ukraynalılar için Türkiye imajının sonsuza dek, Türk toplumunun sıcaklığı ve cömertliği duygularıyla ilişkilendirilmesini sağladı.”

ZELENSKIY: BİZ TÜRKİYE İLE SADECE KOMŞU DEĞİLİZ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Türkiye ile Ukrayna arasındaki güçlü stratejik ortaklık ilişkilerine yönelik, “Bugünün karmaşık ve çelişkili dünyasında, iki ülke haklarının bir arada olması kesinlikle anlaşılır. Biz sadece komşu değiliz. Dünyaya birlikte her milletin sesinin tam anlamıyla duyulması gerektiğini söylüyoruz. Bu ve çok daha fazlası bizi birleştiriyor” dedi.
İki ülkenin stratejik ortaklığının uzun vadeli dostluk, karşılıklı saygı ve toplumların duygularının bilgece anlayışı temelinde kurulu olduğunu vurgulayan Zelenskıy, “Ukrayna’ya yönelik tutarlı ve bütünüyle samimi desteğinden ve toprak bütünlüğünün korunmasına yönelik yardımından dolayı Türkiye’ye minnettarız. Bu, Ukrayna’da tüm nesiller boyunca unutulmayacak” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN SİLAHLI KUVVETLERİ DÜNYANIN EN GÜÇLÜLERİNDEN BİRİ”

Zelenskıy, Ukrayna’nın Türkiye ile iş birliğini geliştirirken, aynı zamanda NATO’ya entegrasyon yolunda çaba sarf ettiğine işaret ederek, “Türkiye’nin silahlı kuvvetleri, kabiliyet ve askeri güç bakımından dünyanın en güçlü ordularından biri. Bu bağlamda, çok sayıda Ukraynalı askeri personelin Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim merkezlerinde eğitildiğine ve NATO güçlerinin en iyi temsilcilerinin modern bilgileri ile deneyimlerini edindiğine dikkati çekmek isterim. Bu aynı zamanda ülkemizin, İttifak’ın Özel Müttefiki statüsünü elde etmesinde önem teşkil etti” ifadelerini kullandı.

“MÜZAKERELERİN İÇERİĞİ GELENEKSEL OLARAK ÇOK GENİŞ”

Ukrayna Devlet Başkanı, Türkiye ile Ukrayna’nın çok geniş bir yelpazede müzakereler yürüttüğüne değinerek, Türkiye ziyaretinden beklentilerini şöyle özetledi:

“Müzakerelerimizin içeriği geleneksel olarak o kadar geniş ki, tek bir konuyu öne çıkarmak mümkün değil. Ekonomik iş birliğimizin daha ileriye taşınması, ortak işletmelerin kurulması, yatırımlar, enerji iş birliğinin geliştirilmesi ve çok daha fazlası. Bu arada, Türk halkını Karadeniz’deki büyük doğal gaz rezervlerinin keşfinden dolayı tebrik ediyorum. Bu yatağın geliştirilmesi bölgedeki güç dengelerini, Türkiye Cumhuriyeti ve dostlarınızın lehine önemli ölçüde değiştirecektir.”

“SERBEST TİCARET ANLAŞMASINDA BİTİŞ ÇİZGİSİNDEYİZ”

Türkiye ile Ukrayna arasında uzun yıllardır sürmekte olan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerini değerlendiren Zelenskıy, şöyle devam etti:

“İyi dostlar için ulaşılamayan sonuçlar yoktur. Bu tür müzakereler, ancak pazarı hiçbir şey ifade etmeyen ülkeler için basit olabilir. Türkiye ile Ukrayna ise tamamen farklı. Devasa bir ekonomik potansiyele sahibiz. Bu, üzerinde anlaşılması gereken çok fazla nüans olduğu anlamına geliyor ve zaman gerektiriyor. Ayrıca, artık bitiş çizgisindeyiz.

“TÜRKİYE’NİN 3 YIL SONRAKİ 100. YIL KUTLAMALARINA KATILMAK İSTİYORUZ”

Anlaşmanın kısa süre içerisinde imzalanacağını umuyorum. Türkiye, sadece üç yıl sonra cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılını dostlarıyla birlikte kutlayacak. Bu bayramı, çok daha fazla sayıda ekonomik temasa sahip olarak kutlamak istiyoruz. Serbest Ticaret Anlaşması’nın en kısa sürede imzalanması, bu hedefe ulaşmamıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’DAKİ TÜRK YATIRIMLARI TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL”

Ukrayna’daki Türk yatırımlarının tek kelimeyle mükemmel olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ülkenizin şirketleri yol ve diğer altyapı inşaatlarını yapıyorlar, kaliteli mobil bağlantı sağlıyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmeler hakkında çok uzun süre konuşulabilir; Ukrayna’nın büyük kentlerindeki Türk işletmelerinin sayısına bakmak yeterli. Ancak tüm bunlar bile, eminim ki, iş birliğimizin yalnızca başlangıç aşaması. Her zaman daha fazlasını yapabiliriz” dedi.

“TÜRK İŞ DÜNYASININ UKRAYNA’DAKİ ÖZELLEŞTİRMELERE GENİŞ KATILIMINI BEKLİYORUZ”

Ukraynalı lider, altyapı, bankacılık, gemi yapımı alanındaki projelerde ortak çalışmaların genişletilmesinin öncelikli hedef olduğuna işaret ederek, “Ancak imkanlarımız bununla sınırlı değil. Türk iş dünyasının Ukrayna’daki özelleştirmelere geniş katılımını bekliyoruz. Devletimizin politikası, yatırımcılara en üst düzeyde yardım sağlama fikri üzerine kurulu. İş dünyasının çalışmak istediği tüm alanlarda biz her zaman yardım etmeye hazır olacağız” diye konuştu.

“SAVUNMA SANAYİSİNDE UKRAYNA VE TÜRKİYE’NİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMESİ MANTIKLI”

Zelenskıy, savunma sanayinin Türk-Ukrayna ilişkilerinde öncelik verilen alanlardan biri olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Devletinizin askeri-sanayi kompleksinin gelişimini büyük bir ilgiyle izliyor ve saygı duyuyoruz. Açıkçası, bileşenlerinin çoğunda öğrenecek çok şeyimiz var. Ama biz de mütevazı olmamalıyız. Zira, Ukrayna savunma endüstrisi, gelenekleri ve güvenilirliği ile haklı olarak ün salmıştır. Modern savaşın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla, böyle bir temele sahipken, Ukrayna ve Türkiye’nin güçlerini birleştirmesi kesinlikle mantıklı.

TÜRK İHA’LARI ASKERİ-SANAYİ KOMPLEKSİNİN GURUR KAYNAĞI”

Örneğin, Türk insansız hava araçları (İHA) kendilerini en iyi şekilde kanıtladı. Bunun askeri-sanayi kompleksinizin gerçekten gurur kaynağı olduğunu görüyoruz. Bu, savaş alanındaki durumu kökünden değiştirebilecek bir silah türü. Kesinlikle ortak üretimle ilgileniyoruz. Bu konuda söylenecek çok bir şey yok, her şey ortada. Türkiye bu yönde ciddi bir başarı gösteriyor ve biz bu ürünleri satın alıyoruz. Ukrayna ise İHA motorları üretiyor. Dolayısıyla, ortak girişim başlatmak, doğal bir adım. Antonov uçakları konusundaki girişime (ortak üretim) olan ilgiden de şüphesiz memnunuz. Uçak yapımı konusunda da Türk dostlarımızla ortak çok fazla şey yapabiliriz. Dahası, savunma sanayi alanında Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği yapabileceğimiz alanlar kesinlikle bunlardan ibaret değil. Motor üretimi, hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi, ‘Korvet’ sınıfı geminin ortak üretimi konularında iş birliği potansiyeli çok büyük.”

“DONBAS’TA BARIŞ MÜMKÜN, AMA MOSKOVA’NIN DURUŞU ÖNEMLİ”

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde devam eden barış sürecinde, iktidarda olduğu süre boyunca eskiye nazaran önemli ilerleme kaydedildiğine dikkati çeken Zelenskıy, şunları söyledi:

“Birincisi, müzakere formatını yenilemeyi başardık. Diplomatlar arasındaki görüşme her zaman, silahların konuşmasından iyidir. Ukrayna’nın geçici olarak işgal altındaki topraklarında tutsak olan birçok insan kurtarıldı. Cephede 80 günden fazla süredir ateşkes yaklaşık yüzde 100 uygulanıyor. Zaman zaman meydana gelen provokatif bombardımanlar dışında, altı yıldan fazla süredir ilk defa sağlanan uzun süreli sessizlikten bahsedilebilir.
Bu, barışa ulaşmanın mümkün olduğuna dair güven veriyor. Ancak barışa giden yol iki taraflı. Rusya da yolun kendi tarafındaki kısmını geçmeli. Savaşı ne kadar sürede sonlandırabileceğimiz konusu, büyük ölçüde Moskova’nın duruşuna bağlı. Savaşın herhangi bir gün, bugün, yarın ya da ertesi gün sonlanabileceğini düşünüyoruz. Ancak işgal altındaki topraklarımız tamamen işgalden arındırılmalı ve Ukrayna’nın kontrolüne geri verilmeli.”