Zelenskıy, BM Genel Sekreteri Guterres’e Kremlin esirlerinin listesini iletti

Haberler
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 17:54
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 17:54

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York’ta bir araya geldi. Görüşmede Zelenskıy, Guterres’e Kırım Platformu Açılış Zirvesi hakkında bilgi verdi ve Kremlin’in esir tuttuğu Ukrayna vatandaşlarının listesini verdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşme yaptı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden, bugün yapılan açıklamada, Zelenskıy’ın BM Genel Sekreterine, Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destekten dolayı teşekkür ettiği bildirildi. Zelenskıy görüşme sırasında, Guterres’e işgal altındaki Kırım, Donbas ve Rusya’da yasa dışı şekilde alıkonulan Ukrayna vatandaşlarının listesini iletti. Listede yaklaşık 450 ismin yer aldığı belirtildi.

KIRIM PLATFORMU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ 

Kırım Platformu Zirvesi’nin sonuçları hakkında da Guterres’e bilgi veren Zelenskıy, BM’nin söz konusu girişime tam destek vermesini beklediğini belirterek, şunları söyledi:

“Kırım Platformunun nihai hedefi olan Kırım’ın işgalden kurtarılması, BM Antlaşması’na olan saygıyı yeniden tesis edecektir. Kırım Platformu kararlarının uygulanmasına teşvik etmenin, BM’nin görevi olduğuna inanıyorum.”