Zelenskiy, BM Genel Kurulu kürsüsüne mermiyle çıktı

25 Eylül 2019, 19:26

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Oturumunda kürsüye mermiyle çıktı. Konuşmasında Ukrayna doğusunda devam eden çatışmalara dikkat çeken Zelenskiy asıl görevinin “Ukrayna’nın tüm işgal edilen topraklarının geri almak” olduğunu ifade etti.

Zelenskiy konuşmasını Donbas’ta hayatını kaybeden Paris Ulusal Operası solisti Vasıl Slipak’ın hikayesini anlatarak başladı, “Bu insan müthiş sese sahipti. Dünyanın en iyi baritonlar ve kontratenorlardan biri sayılıyordu. O New York’taki Carnegie Hall, Paris’teki  Notre Dame Katedralinde, Büyük Operada, Londra’daki Covent Garden’de opera söylemişti. Her biriniz onun benzersiz sesini şahsi olarak duyabilirdi… Ancak bunu yapmamıza izin vermeyecek bir şey var. Ve o bu şekilde görünüyor. 12,7 milimetre sadece onun kariyerine son vermedi. Onun hayatını durdurdu. Bu şeyin fiyatı 10 dolar. Ve maalesef şu anki dünyamızda bu bir insan hayatının fiyatı.” diye konuştu.

Rusya Avrupa ortasında Ukrayna’ya karşı savaşı devam ettirdiği sürece kimsenin kendini güvende hissedemeyeceğini belirten Zelenskiy “Benim görevim savaşı sonlandırmak ve tüm işgal edilen toprakları geri almaktır… Özellikle bu yüzden biz uluslararası desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Burada olan ülkelerin kendi sorunlarıyla boğuştuğunu anlıyorum. Ve başkalarının sorunu sizi kendi sorunlarınızdan daha çok ilgilendirmemeli. Anlıyorum. Hayat böyle. Ancak çağdaş dünyada artık başkasının savaşı diye bir şey yok. Avrupa’da savaş devam ederken hiç kimse kendini güvende hissetmeyecek.” ifadelerini kullandı.

BM
bm genel kurulu
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: