Zelenskıy, Biden-Putin Zirvesi öncesi Blinken ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
07 Aralık 2021, 10:16
Anife Bilal
07 Aralık 2021, 10:16

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşme, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yapacağı video konferans öncesi gerçekleşti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Zelenskıy, “Biden ile Putin görüşmesi öncesi Blinken ile tutumları netleştirdik. Bundan sonra da ortak ve koordine hareket etme konusunda anlaştık. Egemenliğimize ve toprak bütünlüğümüze verdiği kararlı destek için stratejik ortağımız ve müttefikimiz ABD’ye minnettarım.” ifadelerini kullandı.

BİDEN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna gerginliğini ele almak üzere bugün yapılacak bir sanal zirvede bir araya gelecek. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getireceği aktarıldı. Biden’ın görüşmede, ABD’nin Ukrayna’nın bağımsızlığı ve egemenliğine verdiği desteğin de altını çizmesi bekleniyor. Rusya kaynakları da görüşmede Ukrayna konusunun ele alınacağını doğruladı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, iki liderin görüşmesinde stratejik istikrar, siber saldırılar ve bölgesel konuların da gündeme gelmesi bekleniyor.