Zelenskıy, Biden'dan Rusya'nın Teröre Destek Veren Ülkeler listesine alınmasını istedi

Güncel
qha muhabir
16 Nisan 2022, 01:14
qha muhabir
16 Nisan 2022, 01:14

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’nın Teröre Destek Veren Ülkeler listesine alınmasını talep etti.

Washington Post tarafından 14 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan habere göre, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği son telefon görüşmesinde Rusya’nın Teröre Destek Veren Ülkeler listesine almasını talep etti.

Washington Post’un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Zelenskıy, telefon görüşmesi sırasında Rusya’nın Teröre Destek Veren Ülkeler listesine alınmasını talep ederken, Ukraynalı mevkidaşına kesin bir taahhütte bulunmayan Joe Biden, Moskova üzerinde daha fazla baskı uygulamak için çeşitli teklifleri araştırmaya istekli olduğunu belirtti.

“BU TEDBİR İLE RUSYA’YA İHRACAT YASAKLANABİLİR, MOSKOVA İLE İŞ YAPANLAR CEZALANDIRILABİLİR”

Böyle bir tedbirin, Rusya ile iş yapmayı sürdüren düzinelerce başka ülkeye ekonomik cezalar uygulanması, Moskova’nın gayrimenkul dahil ABD’deki varlıklarının dondurulması ve ticari hem de askeri kullanımları olan çeşitli ihracatın yasaklanması da dahil olmak üzere bir dizi etkisi olabilir.

ABD, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği’nin bazı terör gruplarını 1970’ler ve 1980’lerde desteğini bilmesine rağmen, ülkeyi Teröre Destek Veren Ülkeler listesine almaktan kaçınmıştı.