Zelenskiy AKPM'nin kabul ettiği utanç verici kararı yorumladı

Güncel
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 16:52
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 16:52

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya heyetinin örgüte geri dönmesinin yolunu açan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) kararının kabul edilmesinden dolayı hayal kırıklığı duyduğunu ifade etti.

Zelenskiy’in resmi Facebook sayfasında yapılan açıklamada, “AKPM’nin Rus heyetinin yetkisini sınırlamadan kararı kabul etmesinden dolayı hayal kırıklığı duyuyorum… Avrupalı ortaklarımızın bizi duymaması çok üzücü… Sonuna kadar mücadele eden Ukrayna heyetine ve dost ülkelerin heyetlerine teşekkür ediyorum… Rus heyetinin, Avrupa’da 70 yıldır hukukunun üstünlüğünü koruyan AKPM’ye geri dönüşünü destekleyenlerin esir alınan Ukraynalı denizcilerin de evlerine geri dönüşlerini savunmasını ve talep etmesini görmek istiyorum.” diye kaydetti.

ARYEV: “UKRAYNA HEYETİ DÜŞMANLA TEK BAŞINA KARŞI KARŞIYA KALDI”

Avrupa Dayanışması Partisi temsilcisi, AKPM’deki Ukrayna heyeti başkanı Volodımır Aryev, heyet temsilcilerinin Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e diplomatik baskı araçlarını kullanarak Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini engelleme talebiyle başvurduğunu fakat, bu başvurunun Cumhurbaşkanlığı Ofisinde görmezden gelindiğini öne sürdü.

Açıklama yapan Aryev, “Yeni yönetiminin desteğini almak ve faaliyetlerimizi koordine etmek için Cumhurbaşkanı Zelenskiy’le görüşme yapma talebim sessizlikle karşılandı. Uzun yıllar içinde ilk kez Ukrayna heyeti Cumhurbaşkanının diplomatik desteğinden mahrum bırakıldı.” dedi.

AKPM’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı yürüttüğü mücadelede en önemli platformlardan biri olduğunu kaydeden Aryev, Avrupa’da popülistlerin ve radikallerin yönetime gelmesi ve Almanya ile Fransa yönetimlerinin ısrarıyla AKPM’de Ruslar için olumlu bir ortamın yaratıldığını ifade ederek, “Bu yüzden heyetimiz şu an çok zor duruma düştü ve tek başına düşmanla karşı karşıya kaldı.  Rusya’nın AKPM’nin dışında bırakılması için hem Kıyiv’den kararlı bir sinyal gerekiyordu, hem de Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini önlemek için tüm diplomatik kanalların seferber olması gerekiyordu.” diye kaydetti.

Bilindiği üzere, AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal ederek, Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran 2019’u 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupalı milletvekilleri tarafından kabul edildi.