Zehirlenen Rus muhalif Navalnıy'ın kaldırıldığı hastanenin eski başhekimi bulundu

Güncel
Anife Bilal
10 Mayıs 2021, 15:15
Anife Bilal
10 Mayıs 2021, 15:15

Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesinden sonra tedavi gördüğü hastanenin eski başhekimi aynı zamanda Omsk Bölgesi Sağlık Müdürü olan Aleksandr Murahovskiy’in sağ bulunduğu bildirildi. Murahovskiy üç gün önce av sırasında kaybolmuştu.

Omsk Hastanesi eski Başhekimi, Omsk Bölgesi Sağlık Müdürü Aleksandr Murahovskiy’in 7 Mayıs 2021 tarihinde Bolşeukovskiy bölgesindeki ormanlık alanda, ATV olarak tabir edilen motorlu bir araçla avlanmaya çıktı. Murahovskiy’in, aynı gün diğer avcılarla iletişime geçerek aracının araziden geçemediğini ve yola yürüyerek devam edeceğini bildirdiği aktarılırken; bu olaydan sonra kendisinden haber alınamadığı bildirildi. Bir süre sonra bölge yetkilileri Murahovskiy için arama kurtarma operasyonu başlattı. Yetkililerin bugün yaptığı açıklamada, Omsk Bölgesi Sağlık Müdürünün bulunduğu aktarılırken, “Murahovskiy Basla köyü yakınlarında insanlarla iletişime geçti. Durumu iyi.” diye bildirildi.

NAVALNIY’İN TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANENİN 2 DOKTORU ÖLDÜ

Şubat ayının başında Murahovskiy’in başhekim olduğu hastanede zehirlenen Rus muhalif Navalnıy’ın tedavi gördüğü bölümün başkanı Başhekim Yardımcısı Sergey Maksimişin ölü bulunmuştu. Maksimişin’in kalp krizi sonucu vefat ettiği ileri sürülmüştü. Aleksey Navalnıy’ın sözcülerinden Leonid Volkov, CNN’e yaptığı açıklamada, Maksimişin’in, Navalnıy’ın tedavi gördüğü bölümün başkanı olduğunu kaydederek, “Aleksey’in (Navalnıy) durumu hakkında herkesten daha fazlasını biliyordu, bu yüzden cinayet olasılığını göz ardı edemem.” dedi.

Ardından, Omsk Acil Servis Hastanesi Travmatoloji ve Ortopedi Bölümü Başkanı 63 yaşındaki Rustam Agişev’in 26 Mart 2021 tarihinde beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. 63 yaşında vefat eden Agişev’in söz konusu hastanede 30 yıldan beri çalıştığı bildirildi.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi.