Zatürre hastası siyasi tutsaklar, zorla soruşturmaya götürüldü!

22 Eylül 2020, 15:13

Kırım Tatar siyasi tutsaklara karşı baskı ve yıldırmalara devam eden Rusya yönetimi, bu kez siyasi tutsakları hasta olmalarına rağmen tutukevinden çıkararak soruşturma faaliyetlerine götürdüğü öğrenildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde alıkonulan siyasi tutsaklar Osman Seytumerov ve Ruslan Süleymenov’un, 19-20 Eylül 2020 tarihlerinde hasta olmalarına rağmen tutukevinden çıkarılarak Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) sözde Kırım Müdürlüğüne yürütülen soruşturma faaliyetlerine götürüldüğü bildirildi. Osman Seytumerov’un sağlık durumunun 20 Eylül 2020’de kötüye gittiği ve revire yatırıldığı öğrenildi. Ruslan Seytumerov’un da, 19-20 Eylül 2020 tarihleri arasında fenalaştığı kaydedildi.

OSMAN SEYTUMEROV ZATÜRRE OLDU

Avukat Emine Avamileva, dün konuya ilişkin bir açıklama yaparak, sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarı Osman Seytumerov’a zatürre teşhisi konulduğunu bildirdi. 

Avukat, Osman Seytumerov’un Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) sözde Kırım Müdürülüğünde yürütülen soruşturma faaliyetleri sırasında fenalaştığını anlattı. Yüksek ateş ve diğer bariz hastalık belirtilerine rağmen Seytumerov’un tutukevinden FSB Müdürlüğüne götürüldüğünü vurgulayan Avamileva, “Tutukevi çalışanlarının ateş ölçmeden ve şikayetlere kulak asmadan tutsakları tutukevinin dışına çıkarması kabul edilemez. Osman Seytumerov’un ateşi vardı ve kendini kötü hissettiğini görevlilere bildirmişti. Buna rağmen FSB Müdürlüğüne götürülen Osman orada fenalaştı. Osman’ın abisi Seytumer Seytumerov’un itirazlarından sonra soruşturma görevlisi ambulans çağırmak zorunda kaldı… Daha sonra Osman tutukevine geri gönderildi. Orada da onu birkaç günlüğüne revire yatırma kararı alındı.” diye bildirdi.

Ambulans görevlisinin Osman Seytumerov’a sağ taraflı zatürre teşhisi koyduğunu belirten avukat, tutsaklara yeterli tıbbi bakımın sağlanmadığını vurguladı.

SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN DA HASTA OLARAK SORUŞTURMA FAALİYETLERİNE GÖTÜRÜLDÜĞÜ BİLDİRİLDİ

Kırım Dayanışması muhabiri, siyasi tutsak Kırım Tatarı Ruslan Süleymanov’un da yüksek ateşine rağmen iki gün peş peşe sözde soruşturma faaliyetleri için FSB Müdürlüğüne götürüldüğü bildirildi.

Avukat Lilya Gemeci, “Yüksek ateşi olan Ruslan Süleymanov iki gün önce soruşturma faaliyetleri için FSB Müdürlüğüne götürüldü. Yüksek ateş ve şikayetlere rağmen bir gün önce yine aynı şey oldu. Daha sonra yapılan muayene sırasında ona tonsillit (akut bademcik iltihabı) teşhisi konuldu. Sadece bundan sonra soruşturma faaliyetlerine ara verme kararı alındı.” diye anlattı.

Avukat, işgalci yönetimin tutsakların sağlık hizmeti alma haklarını ihlal ederek onlara baskı uyguladığını kaydetti.

KIRIM TATARLARINA BASKI

Ruslan Süleymanov, işgal edilen Kırım’da 27 Mart 2019 tarihinde düzenlenen toplu baskınlardan sonra alıkonuldu.

Osman Seytumerov ise  11 Mart 2020 tarihinde  yapılan baskınların sonucunda alıkonuldu.

İki Kırım Tatarı da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde alıkonuluyor.


Kırım Tatarlarına baskı
osman seytumerov
Bunlara da bakın: