Zarema Emirhanova: Eşim çok kötü şartlarda alıkonuluyor

22 Aralık 2019, 19:25

İnsan hakları savunucularının verilerine göre en az 95 Kırımlı siyasi nedenlerden ötürü Rusya veya işgal edilen Kırım’daki hapislerde alıkonuluyor. Söz konusu siyasi tutsakların 67’si Kırım Tatarı.

Kırım Haber Ajansı (QHA), eşleri ve oğulları hapislerde alıkonulurken siyasi tutsakların ailelerinin nasıl yaşadığını anlatan hikayeler dizisini yayınlamaya başlıyor.

İlk görünüşte sadece tutsak listelerinde belirtilen bir isim olarak algılansalar da, bunların sadece bir isim olmadığı, her ismin kendi hikayesine sahip olduğunu göstermek için bu insanların hikayelerini anlatmak çok önemli.

SEYRAN MURTAZA

Siyasi tutsak Seyran Murtaza çok iyi, dürüst bir insan, şefkatli bir baba. Alıkonulmadan önce o inşaatta çalışıyordu. Her zaman yardıma muhtaç insanlara ve siyasi tutsakların ailelerine yardım ediyordu. Tutuklanana kadar düzenli olarak Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek için mahkeme duruşmalarına katılıyordu.

Murtaza, 27 Mart 2019 tarihinde Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 2. fıkrası uyarınca “aşırıcı örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı” ( sözde Hizb-ut Tahrir davası, ikinci Akyar Grubu). İlgili suçlamadan dolayı Murtaza 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

En son Rus mahkemesi Seyran Murtaza’nın tutukluluk süresini 13 Şubat 2020 tarihine kadar uzattı.

Seyran Murtaza’nın eşi Zarema Elihanova QHA’ya konuştu.

Sabahın erken saatlerinde 27 Mart 2019’da Rus işgalci güçleri evimize baskın düzenledi.

Eşimle ben odamızın kapısı çalındığı için uyandık. Görevliler kapıyı derhal açmazsak kırmakla tehdit etti. Kapıyı açar açmaz ise eşimi yakaladılar, ellerini kelepçelediler ve başka bir odaya götürdüler. Gördüğüm; onu yüzü duvara dönük şekilde oturttular.

Bana ve çocuklarıma eşimin bulunduğu odaya girmemize izin vermediler. Görevlilerden biri elinde makineli tüfekle benim ve çocuklarımın yanında nöbet tutuyordu.

Evin diğer odalarında ise arama yapılıyordu. Bulunduğum odamdan eşime karşı kaba davrandıklarını duyuyordum.

Arama toplam iki saat sürdü. İşleri bitince eşimi hızlıca evden çıkarıp götürdüler, bizimle vedalaşmasına bile izin vermediler.

Baskını gören komşularımız şaşkınlık içindeydi. Seyran hakkında sadece iyi şeyler söylüyor ve hala onun haksız yere suçlandığını düşünüyorlar.

Ailemizden sevdiğimiz insanı, bizim geçimimizi sağlayan insanı aldılar. Biri üç diğeri dört yaşında olan iki erkek çocuğu şu an baba ilgisine muhtaçlar. Baba yokluğunu çok zor atlatıyorlar.

Eşimin tutukluluk süresinin uzatılmasının incelendiği duruşma 13 Kasım 2019 tarihinde yapıldı. Mahkeme Taganrog’da yapıldı, en son o gün onu orada mahkeme duruşmasında gördüm.

Seyran’ın hangi şartlara alıkonulduğunu sadece avukatının anlattıklarından biliyorum. Avukata göre, eşimin tutulduğu hücre çok rutubetli. Yağmur yağarken tavandan o kadar çok su akıyormuş ki eşim eşyalarını toplayıp az çok kuru olan köşede durarak yağmurun bitmesini beklemek zorunda kalıyormuş.

Dayanmaya çalışıyoruz. Allah’a olan inancımız bize bu sınavdan onurlu bir şekilde geçmeye yardım ediyor. Ayrıca halkımızın verdiği destek bizim için çok önemli.


Kırım Tatar siyasi tutsak
Kırım Tatarlarına baskı
Rus baskısı
Seyran Murtaza
Bunlara da bakın: