Zair Smedlya: Kırım'da salgın önlemleri, koronavirüsün yayılmasına katkı sağlıyor

Haberler
Ömer Kaya
19 Kasım 2021, 13:43
Ömer Kaya
19 Kasım 2021, 13:43

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlya, koronavirüs salgınının Kırım’da yayılmasının nedenleri ile yetersiz ilaç ve Kovid-19’a karşı işgalci yönetimin önlem faaliyetlerine etkisizliğine altını çizdi. Bunun dışında Rus aşısı Sputnik’in kalitesinin zayıf olduğunu vurgulayan Smedlya, salgın önlemlerinin virüsü etkisiz hale getirmek yerine daha fazla yaydığına dikkat çekti.

Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs vakaları hızla artıyor. Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Zair Smedlya, Kırım’da salgın önlemlerinin koronavirüsün yayılmasına katkı sağladığını belirtti. Zair Smedlya, ”Hiç kimse QR kodu (aşı sertifikası) almak için kuyruklarda bir buçuk metrelik bir mesafeyi korumuyor. Poliniklerde uzun kuyruklar var. Kimse mesafeyi korumuyor, insanlar zorla nefes alıyorlar. Bu tür güya önleme faaliyetleri sadece Kırım’da hastalık salgını olduğu gerçeğine ivme kazandırdı” dedi.

SALGININ YAYILMA NEDENİ ETKİSİZ RUS AŞISI SPUTNİK!

Semedlya, Kırım’da aşılananların sayısının yetkililere göre yüzde 50 civarında olduğunu hatırlattı ve düşük kaliteye sahip Rus aşısı Sputnik ile aşılanmış bu kadar çok insan olmasına rağmen Kovid-19 vaka sayısının hızla arttığını kaydetti. Smedlya, bu durumun Rus aşısının etkisiz olmasından kaynaklandığını söyledi. Smedlya, “Burada enjekte edilmesi zorunlu olan bu aşıya inanmıyorum ve başka aşı da yok.” dedi.

Smedlya, Kırım’daki koronavirüs hastalarının sayısıyla ilgili istatistikleri aktardı. İşgalci yönetimin istatistiklerine göre 110 bin kişi, bir diğer kaynakta ise 98 binin üzerinde hasta sayısı olduğunu belirtti.

Smedlya, Çin’i örnek vererek, “1 milyar 439 milyondan fazla kişinin yaşadığı Çin’i çoktan geçtik.(!) Sadece 98 bin 366 kişinin COVID-19’dan iyileştiğini düşünün. Bunlar kıyaslanamaz sayılardır. Aynı şey ölü sayısı için de geçerli. Çin’de bu rakam 4.636 kişiydi ve Kırım’da (yaklaşık 2.5 milyon nüfuslu) bugün 3308 kişi öldü” dedi.

KIRIM’DA KORONAVİRÜS VAKALARI

Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs vaka sayısı hızla artmaya devam ediyor. İşgal altındaki Kırım’da, 18 Kasım 2021’de 314’ü Akyar’da olmak üzere toplamda bin 219 yeni vaka tespit edildi. İşgal altındaki Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) 18 Kasım 2021 itibariyle günlük vaka sayılarında yeni bir rekora ulaşıldı.

İşgal altındaki Kırım’da koronavirüs vaka ve vefat sayılarında yine bir rekor artış kaydedildi. Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamada, son bir gün içinde 1219 koronavirüs vakasının kaydedildiği belirtildi. İşgalcilerin açıklamasına göre, Kırım’da son 24 saatte 9’u Akyar’da olmak üzere 23 kişi koronavirüs salgınından hayatını kaybetti ve 875 kişi de iyileşerek sağlığına kavuştu.