Zair Smedlâyev: İşgalciler, su kısıtlamaları uygulayarak, Kırımlıları kızdırmak istiyor

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2020, 15:11
Anife Bilal
17 Eylül 2020, 15:11

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, Kırım’ın işgalci yönetiminin, sadece belirli saatlere göre suyun verilmesini sağlayarak Kırımlıları kızdırmak istediğini ifade etti.

Ukrayna 24 televizyon kanalında konuşan KTMM Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev, işgal altındaki Kırım’ın sözde yönetiminin su sağlama durumunu daha da kötüleştirmek için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Semedlayev’e göre işgalci yönetimin asıl amacı; yarımadada yaşayan insanları kızdırmak.

“AMAÇLAR KIRIMLILARI KIZDIRMAK”

Yaptığı açıklamada KTMM Merkez Seçim Komisyonu Başkanı, “Bir yerlerde su var, diğer yerlerde su yok. Bence Kırım’ın sözde yönetimi durumu kötüleştirmek, insanları kızdırmak için elinden geleni yapıyor.” diye konuştu.

İşgalcilerin Rusya’dan Kırım’a taşınan Rus vatandaşları için inşa ettiği evlerde su sorununun yaşanmadığını belirten Smedlayev, “Öte yandan Kırımlıların işgalden önce de yaşadığı Akmescit ve Bahçesaray bölgelerindeki evlerde hep su sorunları yaşanıyor.” dedi.

MUSLUKLARDAN KANALİZASYON ATIKLARI AKMAYA BAŞLADI

İşgalci yönetimin aldığı karar uyarınca Akmescit kenti, Akmescit ve Bahçesaray bölgelerinde su sadece günün belirli saatlerinde verilmeye başladı. Akmescit sakinleri, su kesilmeye ve çizelgeye göre sağlanmaya başladıktan sonra musluklardan paslı veya kirli su aktığından şikayetçi olmaya başladı. Öte yandan Pazartesi, 14 Eylül 2020 tarihinde Akmescit’in Çongarskaya sokağında yaşayan insanlar musluklardan kanalizasyon atıklarının gelmeye başladığını bildirdi.

Söz konusu olayları değerlendiren Smedlayev, “Musluklardan normal su akıyordu. Fakat aniden sular kesildi ve musluklardan iğrenç bir şey akmaya başladı. Kanalizasyon atıkları içme suyuna karıştığı zaman bu bir suçtur.” diye kaydetti.

İşgalci yönetim, kanalizasyon atıklarının Çongarskaya sokağındaki su borularına foseptik çukurlarından  boruların bütünlüğünün ihlali nedeniyle karıştığını açıkladı.

Bilindiği gibi, Rus işgali altında bulunan Kırım’ın işgalci yönetimi su sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvurduğu bildirilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su azaldıkça sorunlar büyüyor

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Daha önce, Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’a su sağlamak ulusal çıkarlarımıza ihanet etmektir

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.