Zafer Karatay: Rusya, sahadaki beceriksizliğini ve inançsızlığını hesaplayamadı

Güncel
qha muhabir
03 Mart 2022, 03:53
qha muhabir
03 Mart 2022, 03:53

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, bugün katıldığı televizyon programında, Rusya’nın saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya’nın işgali üzerine değerlendirmelerde bulunan Karatay, Rusya’nın hesaplarının uymadığını ve Rus halkının da iktidardan memnuniyetsiz olduğunu dile getirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırılara ilişkin değerlendirmede bulundu. TGRT Haber’e konuşan Karatay, Cem Küçük’ün sorularını yanıtladı. Karatay, Rusya’nın hesaplayamadan savaş sürecine girdiğini ve yenilgiye uğramak üzere olduğunu dile getirdi.

Rusya, ordu gücünün Ukrayna ordu gücünden net bir farkı olduğunu söyleyen Karatay, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıları 2-3 gün içerisinde bitireceğini hesapladığını söyledi. Karatay, Rusya’nın hesaplarının tutmadığını, 7 gün süren işgalin Rusya tarafından yenilgi olarak kabul edildiğini ifade etti.

RUSYA BAŞARISIZ MI OLDU?

KTMM Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay, Rusya’nın işgalini değerlendirirken 2014’teki işgalini hatırlatarak, “Rusya, Ukrayna’nın 2014’teki profiline bakarak harekat planı düzenledi ama tahmin ettikleri gibi olmadı. Ukrayna’da 2014’ten bu yana yönetimi ve halkı değişti. Demokratik bağımsızlık değerlerine bağlı bir ülke haline geldi. Savaşın 7. gününe girerken beklenilmeyen bu süreç Putin ve Rus ordusu için yenilgidir bu, acı ve öfkeyi beraberinde getirecektir” dedi.

ZAFER KARATAY: KIRIM TATARLARININ ÖZGÜR YAŞAM DİRENİŞİNE ŞAPKA ÇIKARMAK LAZIM

Karatay, “Ukrayna’da Kırım da dahil 300-350 binden fazla Kırım Tatar Türkü var. Onlar da bu işgale müthiş direniyor. Bu insanların özgür ve bağımsız yaşam direnişine şapka çıkarmak lazım” değerlendirmesi yaptı. Karatay sözlerine, “Bu yüzden savaşın kolay bitmeyeceğini söyleyebilirim. Bunu gören Rus ordusu yeniden şehirleri bombalanmaya başladı. İnsanlar şundan endişe ediyor, bu film Çeçenistan’da, Suriye’de yaşandı. Suriye’nin tarihi muhteşem şehirleri ortada. Ukrayna’nın kasabaları, şehirleri Suriye’ye dönmeye başladı” şeklinde devam etti.

KARATAY: RUSYA’DA SARAY DARBELERİ MEŞHURDUR

Zafer Karatay, Rusya’nın saray darbelerinden bahsetti. Karatay, “Çarlık ve Sovyetlere baktığımız zaman da iktidarların kendiliğinden değişmediğini görüyoruz. Rusya’da saray darbeleri meşhurdur. Kremlin’de bu bir gelenektir. Bunlar olduğunda kimse şaşırmamalı. Bu durumda, Kırım’ı da elinde tutamaz. Bu yenilgi Rusya Federasyonu içindeki özellikle Türk halkları ve Müslümanlar için önemli olacaktır” dedi.

AVRUPA BU SAVAŞIN NERESİNDE?

Karatay, Putin’in saldırılarının Batı’da nasıl karşılandığı sorularına,  Batının yaptırımlarının çok zayıf kaldığını söyledi. Karatay, “Batı insan hakları ihlalinde tepkisiz kaldı. 2008’de de Putin’in Gürcistan’a saldırmasıyla sınırlarını genişletme ve gücünü dünyaya gösterme arzusunda Batı 3 maymunu oynadı” diyen Karatay sözlerine, “Ticaret, ekonomi, petrol Batı’ya daha cazip geldi. Putin de Avrupa’nın zaaflarını gördü ve savaşa dahil olmayacaklarını bilerek, cesaret edemeyeceğini düşünerek harekata girişti, bu bir güç zehirlenmesidir” ifadeleriyle devam etti.

ZAFER KARATAY: RUSYA KARADAKİ BECERİKSİZLİĞİNİ VE İNANÇSIZLIĞINI HESAP EDEMEDİ

Putin’in istihbarat görevlisi olduğu hatırlatmasını yapan Zafer Karatay, Putin’e sunulan bilgilere göre hareket ettiğini söyledi. Ancak Putin’in ve Rus ordusunun hesap yapamadıklarını yineleyen Karatay,  “Rus ordusu havadan elde ettiği üstün başarıyı karadaki beceriksizlikleri, korkaklıkları ya da inançsızlıkları nedeniyle sürdüremedi. Putin bunu hesap edemedi. Suriye’de de benzer bir durum var. Rus askerlerinin korkaklık ve çekingenlik gösterdiği söylenen bir şeydir” cümlelerini kullandı.

RUS HALKI SAVAŞI NASIL DEĞERLENDİRİYOR?

Zafer Karatay, Rus halkının da bu savaştan memnuniyetsiz olduğunu ifade etti. Karatay, 1 milyon Rus halkının protesto gösterilerine değinerek, “Putin, Rus halkını da kendisiyle birlikte kötü bir geleceğe sürükledi” değerlendirmesini yaptı. Rusya’nın durumunu olumsuz değerlendiren Karatay savaştan önce de iktidar memnuniyetsiz bir halkın olduğunu dile getirdi. Karatay, “Bundan önce de ekonomi yavaşlamış, sağlık sektöründe sıkıntılar meydana gelmişti. Kovid- 19 beraberinde aşı yetersizliği ve etkisizliği mevcuttu. Bu da haberlere yansıyordu” diyerek Rus halkının iktidardan memnuniyetsiz olduğuna işaret etti. İlaveten Rus halkının borsanın çöküşünden de ciddi anlamda olumsuz etkilendiğini dile getirdi.