Yurt dışından ülkeye dönüşte Ukrayna vatandaşları için yeni kurallar

Haberler
E. K.
17 Haziran 2021, 09:55
E. K.
17 Haziran 2021, 09:55

Yurt dışından Ukrayna’ya dönecek olan Ukrayna vatandaşları için uygulanan koronavirüs testi ve öztecrit/karantina şartı kaldırıldı. Ancak Ukrayna’ya gelecek yabancı ülke vatandaşlar için uygulanan kurallar değişmedi.

Ukrayna hükumeti, ülkedeki karantina süresini 31 Ağustos 2021 tarihine kadar uzatma kararı aldı. Ancak ülke genelinde salgın seviyesinin “yeşil” olarak belirlenmesi nedeniyle mevcut kısıtlamalar gevşetildi. Böylelikle, Ukrayna vatandaşları ve ülkede daimi ikamet iznine sahip yabancıların ülke vatandaşları yurt dışından Ukrayna’ya dönüşte PCR veya antijen yaptırmak zorunda kalmayacak ve öztecrit veya karantinaya alınmayacak.

YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN KURAL DEĞİŞMEDİ

Rus işgali altında bulunan Ukrayna topraklarından ana karaya girişte de vatandaşlar için test ve karantina zorunluluğu kaldırıldı. Ancak yabancı ülke vatandaşları için Ukrayna’ya giriş kuralları değişmedi. Ukrayna’ya giriş yapmak isteyen kişilerden negatif sonuçlu PCR testi (girişten azami 72 saat önce yapılmış) sonucu dışında, negatif sonuçlu hızlı antijen testi (girişten azami 72 saat önce yapılmış) sonucunun ibrazı ve aşı (Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan aşılar) sertifikası da kabul edilecek. Bunun yanı sıra yabancıların Ukrayna’ya giriş için koronavirüs tedavisini de karşılayan seyahat sigortası yaptırmaları gerekiyor.

Ukrayna hükumetinden yapılan açıklamada, ülkede koronavirüs salgını durumunun kötüleşmesi durumunda test/aşı ve karantina kurallarının yeniden uygulanacağı kaydedildi.