Yurt dışında Ahilik Geleneği kutlamaları Azerbaycan ile başlayacak

12 Ocak 2020, 14:07

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, yurt dışında Ahilik kutlama etkinliklerine bu yıl Azerbaycan ile başlamayı planladıklarını açıkladı.

ÇAĞLARA SESLENEN BİR DÜSTUR

Erkan, Ahiliğin Kırşehir merkezli olarak Anadolu’dan bütün insanlığa ve çağlara seslenen bir düstur olduğunu belirterek, bunu herhangi bir zaman dilimine veya bir coğrafyaya hapsetmenin mümkün olmadığını belirtti.

BU YIL İLK DEFA AZERBAYCAN İLE BAŞLAYACAK

Türkiye’de Ahilik Haftası kutlamalarının Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda her yıl Kırşehir merkezli 81 ilde gerçekleştirildiğini kaydeden Erkan, bu yıl ilk defa Azerbaycan ile yurt dışı kutlamalarının başlayacağını ifade etti.

Azerbaycan’daki kutlamaların programa alındığını belirten Erkan, “Allah nasip ederse yurt dışındaki ilk Ahilik kutlamamızı Azerbaycan’da yapacağız. Daha önce yurt içindeki kutlamalar Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğinin içindeydi, ekleme yaparak yurt dışı Ahilik kutlamalarını da düzenledik. Her yıl bir ülkede Ahiliği kutlamayı planlıyoruz.” dedi.

AHİ EVRAN VELİ’NİN DOĞDUĞU YERDE

Ahi Evran Veli’nin doğduğu yer olması dolayısıyla ilk yurt dışı kutlamasını Azerbaycan’da gerçekleştireceklerini vurgulayan Erkan, “Özellikle Ahi Evran Veli’nin bulunduğu ve öğretisinin etkili olduğu bölgeleri gezerek kutlamalara devam edeceğiz.” diye konuştu.

81 İLDE AHİLİK PANELLERİ PLANLANIYOR

Necmettin Erkan, Ahiliğin Türkiye’de en iyi şekilde yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için farklı etkinlikler yaptıklarını belirterek Bakanlık olarak her ay bir ilin üniversitesinde Ahilik panel ve sempozyumu gerçekleştirildiğini aktardı.

Kırşehir, Konya, Gaziantep, Erzincan, Trabzon başta olmak üzere 12 ilde bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerine değinen Erkan, “Öğrencilerimizde Ahilik bilincini nasıl uyandırabiliriz diye bu programları yapıyoruz. Farklı illerle etkinliklerimiz devam ediyor. Bunların dışında il müdürlüklerinin üzerinden yaptığımız eğitim faaliyetleri var. 81 ilde Ahilik panelleri yapmayı planlıyoruz. Panel ve sempozyumlara esnaf temsilcilerimiz, öğrencilerimiz katılıyor. O ildeki akademisyenleri, bu konuda duayen olmuş araştırmacılarımızı, yazarlarımızı çağırıyoruz. Aynı zamanda her ilde Ahilik vasıflarını taşıyan bir iş insanını konuşmacı olarak çağırıyoruz. Orada, hayat hikayesini, örnek çalışmalarını, Ahilikle ilgili düşüncelerini kendi ağzından dinliyoruz.” dedi.

AHİLİK
Ahilik geleneği
Ahilik Haftası
Azerbaycan
Türkiye
Bunlara da bakın: