Yunanistan'ın mültecileri Türkiye'ye geri itmesine BM'den tepki!

12 Haziran 2020, 17:31

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Babar Baloch, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında Yunanistan’a tepki gösterdi.

Baloch, Yunanistan’a geçmek isteyen mültecilerin geri itildiğine dair raporlarda ciddi bir artış görüldüğünü bildirdi.

“YUNANİSTAN MÜLTECİLERİ TÜRKİYE’YE GERİ İTİYOR”

Yunan topraklarına ulaşan mülteci gruplarının bazılarının Türkiye geri gönderildiğini aktara Baloch, Yunan makamlarının ülkenin kara ve deniz sınırlarındaki düzensiz göçmen ve sığınmacıları, Türkiye tarafına geri ittiğine dair çok sayda haber çıktığını aktardı.

ACİL SORUŞTURMA BAŞLATILMASI ÇAĞRISI

Konu ile ilgili soruşturma başlatılması çağrısında bulunan BMMYK Sözcüsü, “BMMYK, bu tür haberlere ilişkin endişelerini Yunan hükumetiyle sürekli paylaştı ve medya, sivil toplum kuruluşları ve doğrudan tanıklıklara dayanan iddialar için acil soruşturmalar başlatılması çağrısında bulundu. Tüm bunlara rağmen özellikle denizde geri itilmelere ilişkin haberlerde artış devam ediyor.” dedi.

“İNSANLAR CİDDİ TEHLİKELERE MARUZ BIRAKILIYOR”

Ülkelerin kendi sınırlarını koruma hakkı olduğunu ve bu durumun ülkelerin doğal hakkı olduğunu belirten Baloch, “Ancak, mevcut iddialar Yunanistan’ın uluslararası yükümlülüklerine aykırı ve bu insanlar ciddi tehlikelere maruz bırakılıyor.” uyarısında bulundu.

Baloch, Yunanistan’ı uluslararası insan hakları ve mültecileri koruma standartlarına saygı göstermeye davet etti.

Birleşmiş milletler
Türkiye
Yunanistan
Bunlara da bakın: