Yunanistan, Türkiye ile Libya arasındaki tarihi antlaşmadan rahatsız oldu!

30 Kasım 2019, 16:15

Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı mutabakatı, Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunan hükûmeti “deniz hukukunun ihlal edildiğini” ileri sürdü.

Doğu Akdeniz’de Yunanistan’la süren kıta sahanlığı-Münhasır Ekonomik Bölge gerilimi çerçevesinde, Libya ile deniz yetki alanı mutabakatını imzalayan Türkiye önemli bir hamle gerçekleştirdi.

YUNANİSTAN İLE MISIR’DAN TEPKİ ÜSTÜNE TEPKİ!

Söz konusu mutabakatla Türkiye, antlaşmada bahsi geçen bölgede hem Yunanistan ile Güney Rum Kesiminin bağlantısını kesti hem de petrol ve doğalgaz arama konsunda avantaj elde etmiş oldu. Bunun dışında petrol ve doğalgaz sondajı için lisans verme hakkına da sahip oldu.

Yunanistan ve Mısır yönetimi mutabakata tepki gösterdi.

YUNANİSTAN: MUTABAKAT GEÇERSİZ

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya arasında sınır bulunmadığından söz konusu mutabakatın geçersiz olduğunu öne sürdü.

Yunanistan, Türkiye’nin deniz hukukunu ihlal ettiğini, ayrıca Girit Adası’nın güneyindeki kıta sahanlığını da ihlal ettiğini iddia etti.

MISIR: ANLAŞMA YASA DIŞI

Doğu Akdeniz’de GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Yunanistan ile ortak hareket eden, ayrıca Libya’daki iç savaşta Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (General Halife Hafter yanlıları) hükûmetini destekleyen Mısır da mutabakata karşı çıktı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, anlaşmanın yasa dışı olduğunu ve bağlayıcılığı olmadığını iddia etti. Temsilciler Meclisi de anlaşmayı kabul etmediklerini duyurarak Libya Ulusal Mutabakat Hükûmetini ihanet etmekle suçladı.

KKTC’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK

KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Enerji ve Ekonomi Bakanı Hasan Taçoy, söz konusu muhtıraya dair, “Doğu Akdeniz’deki Rumların ve uluslararası güçlerin oyunu bu adım ile bozuldu.
Kıbrıs Rum yönetimi, İsrail, Yunanistan ve Mısır’ın bölgede kurmaya çalıştığı enerji birlikteliği bu adım ile bertaraf olma yoluna girmiştir”
açıklamasında bulundu.

Akdeniz
Libya
Mutabakat
Türkiye
Yunanistan
Bunlara da bakın: