Yunanistan’dan Batı Trakya Türkleri’ne çifte standart

Haberler
Oğuzhan Batur
16 Eylül 2019, 23:08
Oğuzhan Batur
16 Eylül 2019, 23:08

İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek Yunanistan Meclisi’nde, İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu’nun Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik desteği programından çıkarılmasına ilişkin Eğitim Bakanı’na soru sordu.

Çipras hükümetinin geçen yıl uygulamaya koyduğu program çerçevesinde ilkokullara psikolojik danışmanlık ve rehberlik desteği veren uzmanların ilkokullara gönderildiğini hatırlatan Zeybek, İskeçe Türk Azınlık Merkez İlkokulunun da bu programa dahil edildiğini ancak bu yıl yapılan son değişiklikler sonucunda söz konusu okulun programdan çıkarıldığını belirtti.

Zeybek, yaklaşık 300 öğrencinin eğitim gördüğü kulda bu programın adaptasyon ve eğitim zorluğu çeken çocuklar için gerekli olduğunu kaydederek, Eğitim Bakanı tarafından cevaplamak üzere şu soruları yöneltti:

“İskeçe Merkez Azınlık İlk Öğretim Okulunun bu programın dışında tutulma gerekçesi nedir? Daha ileri bir tarihte de olsa İskeçe Merkez Azınlık İlkokulunu bu programa tekrar dahil etmeyi düşünür mü? Azınlık eğitimini iyileştirip geliştirme konusundaki amacınız nedir ve ne gibi girişimlerde bulunacaksınız?”

Batı Trakya’da eğitim yılı başlarken birçok azınlık okulu sayı yetersizliği bahanesi ile kapatıldı. Birçok Türk azınlık okulu ise bina yetersizliği nedeniyle protestolara sahne oldu.