Yunanistan, Libya'nın sözde yönetimi ile görüştü!

23 Aralık 2019, 14:13

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Libya’daki sözde yönetimle görüşerek, ülkenin meşru temsilcisi UMH’nin Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı bulunmadığını” söyledi. UMH hükumeti ise ziyaretin ardından sert açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’nın Bingazi kentine bir ziyaret gerçekleştirdi. Dendias’ın ülkenin doğusundaki darbeci milis lideri Halife Hafter ile yönetim yetkilileri Abdullah es-Sinni ve Abdulhadi el-Havic ile görüştüğü aktarıldı. Dendias’ın buradaki görüşmesinde, Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan meşru hükumeti Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH) Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını” öne sürdüğü bölge basınında yer aldı.

Yerel basında Dendias’ın darbeci milis lideri Hafter ile bir araya geldiği fotoğraflar yayımlandı.

UMH: YUNANİSTAN ULUSLARARASI KARARLARI İHLAL ETTİ

Uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale, Dendias’ın Bingazi’ye gerçekleştirdiği sürpriz ziyareti değerlendirdi. Seyyale, Dışişleri Bakanlığının Facebook hesabından yayımlanan yazılı açıklamada, “Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın ziyareti, BM, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ile Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Afrika Birliği ve Avrupa Birliği (AB) gibi uluslararası kuruluşların kararlarını açık şekilde ihlaldir.” ifadesini kullandı.

Bunlara da bakın: