Yunanistan’ın müftülük hakkında getirdiği yeni düzenlemeye Batı Trakya Türk Azınlığı sert tepki gösterdi

Güncel
qha muhabir
04 Ağustos 2022, 09:03
qha muhabir
04 Ağustos 2022, 09:03

Batı Trakya’daki seçilmiş müftü sorunu hakkında Yunanistan yönetiminden krizi alevlendirecek bir hamle geldi. Yunan Parlamentosu, müftülüklerin işleyişine ilişkin yeni yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. Parlamentonun aldığı yanlı ve hukuksuz karar hakkında, İskeçe Seçilmiş Müftülüğünden ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan tepki gecikmedi.

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının sembol isimlerinden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin 14 Temmuz günü vefat etmesi sonrasında Lozan Anlaşması’na aykırı bir şekilde Rüştü Ethem’i Gümülcine Müftüsü olarak atayan Yunanistan hükumeti, Batı Trakya’daki müftülük sorununu genişletmeye devam ediyor. Yunanistan Parlamentosu, müftülüklerin işleyişine ilişkin yeni bir yasal düzenleme getirdi. Düzenlemede, Trakya’daki Müftülüklerin Modernleştirilmesi başlığı altında müftülüklerin organizasyonu ve çalışması, müftülüklerin konumu ve durumu ile müftülüklerin yetki hükümleri başlıkları altında müftülüklerin statüsü ve işleyişine dair hükümler yer aldı.

İSKEÇE SEÇİLMİŞ MÜFTÜLÜĞÜNDEN KARARA SERT TEPKİ

Kararla ilgili ilk tepki İskeçe müftülüğünden geldi. Müftülükte yapılan açıklamada, müftülüklerin işleyişiyle ilgili  Yunanistan Parlamentosunda onaylanan yasal düzenlemeye şiddetle karşı oldukları ve Batı Trakya Türk azınlığının kendi müftüsünü seçme hakkını görmezden gelen bu yasayı kınadıklarını bildirdi. Müftülüğün sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, söz konusu yasal düzenlemenin “kabul edilemez”  olduğu açıklandı.

“YASAYI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Söz konusu düzenlemede Yunanistan’ın Batı Trakya Türk azınlığı kendi kendi müftülerini seçme hakkı konusunda herhangi bir  iyileştirme yapmadığına dikkat çeken açıklamada, “İskeçe Müftülüğü olarak söz konusu yasayı şiddetle kınıyor ve haklı mücadelemize karşı yapılan tüm müdahaleleri dile  getirmekten vazgeçmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI DANIŞMA KURULU’NDAN TEPKİ

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ise yeni müftülük yasasıyla ilgili, “Azınlığın iradesini ve beklentilerini yok sayan yeni düzenlemeyi reddediyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak bu anti demokratik ve insan haklarına son derece ters anlayışı en güçlü şekilde kınıyoruz” açıklaması yapıldı.