Yunanistan'ın hazımsızlığı devam ediyor: Türkiye-Libya anlaşmasını BM'ye taşıdı

11 Aralık 2019, 20:41

Yunanistan, Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki alanı belirleme anlaşmasıyla ilgili Birleşmiş Milletlere itirazda bulundu.

Türkiye ile Libya arasında yapılan deniz yetki alanı belirleme anlaşmasıyla ilgili açıklama Yunanistan hükumet sözcüsü Stelios Petsas’dan geldi. Türkiye ve Libya arasındaki anlaşmanın geçersiz olduğunu iddia eden Yunan sözcü Petsas, Yunanistan’ın anlaşma nedeniyle Türkiye ve Libya’ya uygulanacak AB yaptırımları konusunda bir çerçeve oluşturulmasını talep ettiğini de belirtti.

YUNANİSTAN’IN HAZIMSIZLIĞI DEVAM EDİYOR!

Petras, anlaşmayla ilgili, “BM Deniz Hukuku’nu ihlal ediyor. Türkiye ve Libya’nın deniz alanları buluşmuyor, ayrıca iki ülke arasında deniz sınırı da bulunmuyor” dedi. Konunun cuma günü yapılacak Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde de Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis tarafından gündeme getirileceği ve üye ülkelerin desteğinin aranacağı bildirildi.

Öte yandan Yunanistan, AB’nin yaptırım uyguladığı kişiler listesinde yer alan sözde Libya Parlamento Başkanı Aguila Salih İsa’yı Atina’ya davet etti. Türkiye’nin Libya ile imzaladığı anlaşmaya karşı olduğunu açıklayan Salih İsa 11 Aralık’ta Atina’yi ziyaret edecek. Salih İsa, Libya’nin doğusunu kontrol altında tutan komutan Halife Hafter’e destek veriyor.

Libya
Yunanistan
Bunlara da bakın: