Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Lazariz, Dışişleri Bakanlığına çağırıldı

Güncel
qha muhabir
04 Haziran 2022, 01:23
qha muhabir
04 Haziran 2022, 01:23

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris, Dışişleri Bakanlığına çağırıldı. Yunanistan’daki terör örgütlerine sağladığı imkanlar ve Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği civarında düzenlenen PKK gösterisi nedeniyle çağırılan Büyükelçi Lazaris’e güvenlik kaygıları aktarıldı.

Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Christodoulos Lazaris, ülkesinin terör örgütlerine sağladığı imkanlar ve Atina’daki Türk Büyükelçiliği civarında düzenlenen PKK gösterisi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına çağırıldı.

Büyükelçi Lazaris’e, terör örgütlerinin Yunanistan’da propaganda, finansman ve eleman temini faaliyetlerini rahatlıkla yürüttüğü ve terörle iltisaklı çevreler için Yunanistan’ın güvenli liman kimliğinin arttığı bilgisi verildi.

LAVRİON ADETA TERÖR YUVASI HALİNE GELDİ

Ayrıca, Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden teröristlerin her türlü lojistik ve eğitim imkanlarından yararlandıkları Lavrion kampı Lazaris’le paylaşıldı. Yetkililer tarafından Lavrion kampının, Irak ve Suriye’deki PKK kamplarıyla kıyaslanabilir ölçüde bir terör yuvası haline geldiği görüşü de Lazaris’e aktarıldı. Söz konusu kamptan başlayıp Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği civarında aleni PKK gösterisi haline gelen eylem sebebiyle Türkiye’nin tepkisi Lazaris’e iletildi.

Bakanlıktaki görüşmede Yunanistan’daki Türk temsilciliklerinin ve vatandaşlarının güvenliğine yönelik kaygılar dile getirildi. Büyükelçi Lazaris’e Yunanistan’ın terörler mücadelede komşuluk ilişkilerinden ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmesinin önemine değinildi.