Yunanistan gibi "durumdan vazife çıkaran" ülkelerin Ayasofya açıklamaları

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2020, 19:32
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Temmuz 2020, 19:32

Ayasofya kararıdünyada büyük yankı uyandırırken ABD, Yunanistan, Rusya ve AB’den karardan hoşnutsuz açıklamalar gecikmeden peş peşe geldi.

Ayasofya’da ibadetin yolu açıldı

İLK TEPKİ RUS ORTODOKS KİLİSESİ’NDEN: “ÜZÜLDÜK”

Tarihi karar sonrası Rus Ortodoks Kilisesi tarafından yapılan açıklamada, “Karar büyük ayrışmalara yol açabilir.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Klimov ise Türk yetkililerle görüştüğünü ve ibadete açılan Ayasofya Camisi’ne Hristiyanların da girmeye devam edebileceğini garantisinin verildiğini duyurdu.

Klimov, Ayasofya hakkındaki kararın Ukrayna Kilisesi’nin bölünmesinde yer alan ve Rus Ortodoks Kilisesi için sorunlar oluşturan Ekümenik Patrik Bartholomeos’un piskoposluk bölgesiyle ilgili olmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMASI

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi kararının Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri etkileyeceğini kaydetti.

Miçotakis, tarihi Ayasofya kararına ilişkin olarak kararın sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkileri de etkileyeceği yönünde konuştu.

YUNAN BAKAN: AB’DEKİ MEVKİDAŞLARIMA BİLGİ VERDİM

“Ayasofya kararı bütün uygar dünyaya karşı bir provokasyon” ifadelerini kullanan Yunanistan Kültür Bakanlığının yanı sıra; Kültür Bakanı Lina Mendoni da, “Erdoğan’ın bu milliyetçi davranışı, ülkesini 600 yıl geriye götürdü” şeklinde konuştu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı açıklamada, “Ayasofya kararının dünya kültür mirasının yanı sıra UNESCO için de tahrik oluşturduğu hakkında AB’deki mevkidaşlarıma bilgi verdim.” dedi.

AB YÜKSEK TEMSİLCİSİ BORRELL: ÜZÜCÜ

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kararı “üzücü” bulduklarını ifade etti.

ABD’DEN AYASOFYA AÇIKLAMASI: HAYAL KIRIKLIĞI

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesine ilişkin açıklamada, Bakanlık Danıştay’ın Ayasofya kararını “hayal kırıklığı” olarak değerlendirdi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Ayasofya’nın herkesin erişebileceği bir yer olmaya devam etmesini sağlamak için atacağı adımları sabırsızlıkla bekliyoruz.” denildi.

ERDOĞAN’DAN NET YANIT

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili başta Yunanistan ve Rusya’dan gelen tepkilere, “Bu konuda her türlü tavrı ve ifadeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz” ifadeleriyle karşılık verdi.

“HERKESİ ALINAN KARARA SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUM”

Herkesi karara saygılı olmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin konuşmasında şunları kaydetti:

“Uluslararası alanda ortaya konulan her görüşü elbette anlayışla karşılaşırız. Ancak Ayasofya’nın hangi amaçla kullanacak olması ülkemizin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı, başkenti, ezanı, dini, sınırları neyse, 81 vilayeti neyse Ayasofya’nın vakfiyesine uygun şekilde camiye dönüştürülmesi hakkı odur. Bu konuda her türlü tavrı ve ifadeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz. Hemen arkamda dev bir vakfiyename var. Bu bir Fatih Vakfiyenamesi’dir. Orada ne varsa bizim için asıldır. Tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu 567 yıllık bir haktır. Şayet bugün inanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bunun konusu Ayasofya değil, dünyanın dört bir yanında İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır.”