Yunanistan erken seçimlerinde Türk partisine ittifak teklifi

Güvenlik
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 20:15
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 20:15

Yunanistan’da iktidardaki SYRIZA Avrupa Parlamentosu seçimlerinden büyük bir yenilgi ile ayrılınca erken seçime gitme kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerine katılan Dostluk Eşitlik Barış Partisi, (DEB) Batı Trakya Türklerinin ve ülkenin farklı şehirlerden seçmenlerin oylarıyla hem Gümülcine hem de İskeçe illerinde tıpkı 2014 yılında olduğu gibi yine birinci parti olmayı başarmıştı.

Millet Gazetesi’nin haberine göre DEB Partisi’nin bu başarısı Yunanistan’da geniş yankı buldu. Yakalanan başarı sadece basında değil aynı zamanda Yunanistan siyasetinde yer alan bazı partilerin de gündeminde yer aldı.

Söz konusu partilerin Yunanistan’da yapılacak erken genel seçimlere birlikte katılma konusunda DEB Partisi’ne işbirliği teklifinde bulundukları belirtildi.

“DEB SEÇİM SÜRECİNİ YAKINDAN TAKİP ETMEKTEDİR”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yakalanan başarı, erken genel seçim kararı ve partilerden gelen tekliflere ilişkin parti yönetiminden açıklama geldi.

DEB Partisi’nin açıklaması şu şekilde:

“Ülkemiz, 10 Haziran 2019 Pazartesi günü itibarıyla yeni bir seçim dönemine girmiş bulunuyor. 26 Mayıs tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde alınan sonuçtan sonra Başbakan erken seçime gideceğini açıklamış ve nihayetinde bugün (10 Haziran 2019) Cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmede meclisin dağılmasını talep etmiş ve 7 Temmuz 2019 Pazar günü erken genel seçimlerin yapılmasını istemiştir.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi olarak ülkede yapılacak erken seçim sürecini yakından takip ettiğimizi ifade etmek isteriz. 26 Mayıs Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan DEB Partisi, elde ettiği başarılı sonuç sayesinde ülke genelinde yaklaşık 41 bin oy almış ve Rodop ile İskeçe illerinde birinci parti, Doğu Makedonya – Trakya Eyaletinde ise üçüncü parti olmuştur. Bu başarıyı 2014 yılındaki AP seçimlerinden sonra tekrarlayan DEB Partisi, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sorunlarını, gerek ülkemiz Yunanistan gündemine, gerekse Avrupa Birliği’ne taşımayı amaçlamış ve yıllarca çözüm bekleyen sorunlarımızı hatırlatarak yıllarca özlemini çektiğimiz demokratik açılımın bir zaruret olduğu gerçeğini dile getirmiştir.

“TAKİP EDECEĞİMİZ POLİTİKAYI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BELİRLEYECEĞİZ”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde ettiğimiz başarı sonucunda Yunanistan siyasetinde yer alan bazı siyasi partilerden, önümüzdeki seçimlerde ortak hareket etme konusunda teklif aldığımızı bildirmek isteriz. Bu durum, seçmenlerimizin, toplumumuzun ve gönül dostlarımızın partimize verdiği destek ve teveccühün bir sonucudur.

7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşecek erken genel seçimler öncesinde, DEB Partisi yöneticilerinden, üyelerimizden, toplumumuzun geniş kesimlerinden gelen talep ve beklentileri de dikkate alarak Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının talep ve menfaatleri doğrultusunda, seçimlerle ilgili olarak tavrımızı ve takip edeceğimiz politikayı önümüzdeki günlerde partimizin yetkili organlarında ele alıp belirleyeceğiz. DEB Partisi tarafından belirlenecek tavrın ve politikanın kamuoyuyla paylaşılacağını saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.”