Yunanistan'dan Türkiye'ye iki küstah tehdit!

16 Temmuz 2020, 14:30

Yunanista, Türkiye ile ilgili açıklama yaparken küstah bir şekilde tehditler savurdu.

Son dönemlerde, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yasal hakları dahilindeki sondaj çalışmaları, yasa dışı göç akını ve Türkiye’nin Ayasofya kararı gibi gelişmeler kapsamında gerilen Türkiye- Yunanistan ilişkilerine Yunan Dışişleri Bakanlığının açıklaması eklendi.

“TÜRKİYE’Yİ FELÇ EDECEK EKONOMİK YAPTIRIMLAR İSTEYECEĞİZ”

Bir televizyon yayınında konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, AB’den Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de (Yunan adaları açıkları yakınlarında) yapmayı planladığı arama faaliyetlerine başlaması halinde Türkiye’yi felç edecek ekonomik yaptırımlar isteyeceğini söyledi. Yunan Bakan, Türkiye’nin, Girit, Rodos ve Kerpe açıklarındaki olası faaliyetlerine, “Birliğin önceden hazırlanmış, sert bir yaptırım paketiyle yanıt vermesi gerektiğini” söyledi.

“LİZBON ANLAŞMASINI ÖNE SÜRERİZ”

Dendias, “Avrupa Birliği Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı. Eğer isterse, Türk ekonomisi için devasa bir sorun yaratabilir. Ben bunu istemem ama açık olmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Dendias, bir AB üyesi ülke saldırıya maruz kaldığı durumda, diğer ülkelerin saldırı altındaki ülkeye yardım ve destek sağlamasını öngören 2009 Lizbon Anlaşması’nın ilgili maddesini öne sürerek, bu maddeyi Türkiye’nin silahlı saldırısı altında kaldıkları takdirde etkin hale getireceklerini de söyledi.

Doğu AKDENİZ
Yunanistan
Bunlara da bakın: