Yunanistan'dan Almanya'ya Libya sitemi: Cezayir ile Kongo bile davetli Yunanistan değil...

18 Ocak 2020, 10:55

Yunanistan’ın, Alman hükûmetinin 19 Ocak 2020’de düzenlenecek Libya Konferansı için Berlin’e davet ettiği ülkeler arasında yer almaması Atina’da da tepkilere neden oldu.

Fas’ı ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Fas Dışişleri Bakanı Nasser Bourita ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin Libya’yla ilgili sorularını yanıtladı.

Dendias, “Moskova’daki anlaşma başarısız oldu. Berlin’de daha fazlasının elde edileceğini umut ediyoruz. Bununla birlikte Yunanistan’ın neden bu sürecin parçası olmadığını anlayamıyoruz. Daha çok da yaptığı önemli çalışmalardan sonra Fas’ın Berlin’e neden davet edilmediğini anlayamıyoruz.” diye konuştu.

MUHALEFET: DURUMDAN ATİNA HÜKÛMETİ SORUMLU

Muhalefet partilerince yapılan açıklamalarda ise bu konuda Yunanistan’ın “egemenlik haklarıyla ilgili kritik bir süreçte yer almadığı”na değinilerek, Atina hükûmetinin sorumluluğu bulunduğu savunuldu.

GELMEYEN DAVET İÇİN MUHALEFET DE TEPKİLİ

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (ND) Milletvekili Eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Berlin’deki konferansa davet edilmemesine tepki gösterdi.

Bakoyanni, Alman hükûmetinin düzenlediği konferansın Yunanistan’ı doğrudan ilgilendirdiğini belirterek, “Avrupa’da lider rolü oynayan ve Avrupa teşebbüsünün gerçekleşmesi için mücadele eden Almanya, kendi çıkarları için ülkemizi böyle bir konferansın dışında bırakamaz.” diye konuştu.

YUNANİSTAN KONFERANSA KATILMA TALEBİNDE BULUNMUŞTU

Yunanistan Hükûmet Sözcüsü Stelyos Peças, Alman hükûmetinin, Berlin’de Libya Konferansı düzenleyeceğini açıklamasının ardından Yunanistan’ın da konferansa katılma talebinde bulunduğunu açıklamıştı.

YUNANİSTAN LİBYA’DA SAF DIŞI

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başta Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri olmak üzere uluslararası örgütleri, Libya’daki tarafları ve 11 ülke liderini 19 Ocak’ta düzenlenecek Libya Konferansı’na davet etmişti.

ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir’in yanı sıra BM, Avrupa Birliği (AB), Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in de konferansa davet edildiği bildirilmişti.

Yunanistan, AB’yi arkasına alarak Türkiye ile UMH arasında imzalanan deniz yetki sınırlandırma anlaşmasına yoğun tepki göstermiş ve süreçte başat aktör olmaya çalışmıştı. Ana muhalefet Radikal Sol İttifak Partisi (SYRİZA), “Alman Başbakanı’nın Berlin Konferansı’na Yunanistan’ı değil de Cezayir ve Kongo gibi ülkeleri davet etmesi, dışişleri politikamız için büyük bir kayıp.” demişti.

Almanya
berlin
Libya
Libya İç Savaşı
Libya konferansı
Yunanistan
Bunlara da bakın: