Yunanistan'daki kiliseler Ayasofya için yasta

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2020, 15:44
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Temmuz 2020, 15:44

Yunanistan’daki kiliselerde, 24 Temmuz 2020 itibarıyla Ayasofya’da ilk cuma namazının kılınmasıyla ibadete açılması sonrası tüm gün yas ilan edildi.

Dünyada Türkiye’nin Ayasofya kararına karşı en çok tepki koyan ülkelerin başında gelen Yunanistan, bugün tüm kiliselerde “yas günü” ilan etti. Kararı protesto için bayrakların yarıya indirilmesi ve tüm kilise çanlarının öğle vaktinde çalması planlanıyor.

“BUGÜN TÜM HRİSTİYANLIK İÇİN YAS GÜNÜ”

Konuyla ilgili, Yunan Kilisesi lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos, “Bugün tüm Hıristiyanlık için yas günü. Ayasofya inancımızın bir sembolü ve evrensel bir kültür anıtıdır” diye konuştu.

1453 İSTANBUL’UN FETHİ SIRASINDAKİ AYİN YAPILACAK

Yeronimos, bu gece özel bir ayin gerçekleştireceklerini ve Meryam Ana’yı onurlandırmak adına Akathist ilahisini söyleyeceklerini duyurdu. Aynı ayin, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlı tarafından fethi sırasında da düzenlenmişti. Ayrıca gün içinde çeşitli dini ve milliyetçi grupların Atina ve Selanik başta olmak üzere pek çok kentte protesto gösterileri gerçekleştirmesi öngörülüyor.

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’e kadar cami, 86 yıl müze olarak kalan Ayasofya, bugün kılınacak cuma namazıyla yeniden ibadete açılıyor.