Yunanistan'da yerel seçim düzenleniyor: Batı Trakya'daki Türk adaylar

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
02 Haziran 2019, 18:18
Mehmet Berk Yaltırık
02 Haziran 2019, 18:18

Yunanistan’da, 2 Haziran 2019 tarihinde bölge valileri ve belediye başkanlarını belirleyecek yerel seçimlerin ikinci turu başladı.

Yunanistan’daki 13 eyaletin 7’sinde ve 332 belediyenin 229’unda yeni yerel yöneticileri seçmek için 27 bin 659 sandıkta devam eden oy verme, yerel saatle 19.00’da bitecek.

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN ADAYLARI

Seçimlerde 9 Türk adayın yarıştığı Batı Trakya’da ilk turda Türk belediye başkanının seçilemediği bildirilmişti.

İkinci tur için Türklerin yoğun olarak bulunduğu İskeçe ilindeki Mustafçova Belediyesinde en çok oyu alan adaylardan Rıdvan Delihüseyin ile Cemil Kabza’nın, Rodop ilindeki Kozlukepir Belediyesinde ise Rıdvan Ahmet ile Erdem Hüseyin’in yarıştığı ifade ediliyor.

Rodop ilinin Hristiyan nüfusunun da bulunduğu Yassıköy Belediyesinde de Önder Mümin ile Yunan aday Kiryakos Amucas’ın yarışması söz konusu.

ATİNA VE SELANİK’TEKİ MÜCADELE

Atina’da daha önce ilk turda oyların yüzde 42,6’sını almış olan Yeni Demokrasi (ND) adayı Kostas Bakoyannis ve oyların yüzde 17’sini alan SYRIZA partisinin adayı Athanasios Iliopoulos yarışıyor.

Selanik’te de ilk turu başarıyla tamamlayan ND adayı Nikos Tachiaos ile Konstantinos Zervas, Attiki eyaletinde de ND adayı Yorgos Patoulis ile aynı zamanda bölge valisi de olan SYRIZA’nın adayı Rena Dourou ile karşı karşıya bulunuyor.